Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling hjälp med rum bygge

  • hjälp med rum bygge

    Posted by Stekare on 2006-05-06 at 20:35

    Det är ett rum där det är ett litet hyllplan, hyllplanet ska kunna vara tätt från att släppa ut ljus.. hur löser man detta på bästa sätt även fläktar ska kunna monteras i “väggen” som byggs framför hyllplanet.. det är rätt tajt med utrymme som det är en fördel om det är något lätt material..!

    replied 16 years, 5 months ago 3 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • svinet

    Member
    2006-05-06 at 20:54

    jag förstår inte alls vad det är du beskriver?

  • Stekare

    Member
    2006-05-06 at 21:04

    har ett hyllplan som ska avgränsar ett utrymme på c.a 1 m2 som behöver va ljusisolerat. Kan nån rekomendera ett bra sätt att ljustäta utrymmet?

  • reaper

    Member
    2006-05-07 at 00:25

    @Stekare wrote:

    har ett hyllplan som ska avgränsar ett utrymme på c.a 1 m2 som behöver va ljusisolerat. Kan nån rekomendera ett bra sätt att ljustäta utrymmet?

    Nog för att det här är mitt allra första inlägg på forumet, men jag tror att det skulle göra mycket ifall du la upp en bild på utrymmet som du vill odla på/i.

  • reaper

    Member
    2006-05-07 at 07:09

    Ljus isolera! Finns många sätt men jag antar att det logiskt att man kanske sätter för plank, kartong eller vad man nu vill använda och lite fogmassa eller tejp. Beror ju på hur seriös du tänker vara men lite silvertejp och kartong skulle funka om du vill göra ett pundar bygge!

    😈

  • reaper

    Member
    2006-05-07 at 10:27

    Sväng förbi din lokala byggmarknad och handla på dig lite tätningslister, det funkar bra 😉