-
HJÄLP, ballasten brann!
Jag har en splitt ny ballast till 200w le. Efter att varit inkopplad enbart för testning av setupen ca 7-8 ggr small det till i den och sen slutade den att fungera.. Jag skruvade då upp den för att kolla om nån säkring gått. Vad jag fann var en svart ocn nästan helt pulveriserad glasrörssäkring på kretskortet. Den hade inte bara gått utan även brunnit av inne vid kortet. Kommer alltså att bli tvungen att ta fram lödkolven och börja pilla..
Här satt den, man ser brännmärken i plasten till höger.På kortet fanns två stora spolar varav den ena är helt lös. Om detta skulle kunna vara orsaken till det hela låter jag vara osagt. Vågar jag mig på att försöka fästa denna igen eller ska jag bara satsa på att försöka fixa säkringen?
Spolen i den gula “ramen” till vänster sitter snett och löstDet går inte att urskilja hur många ampere säkringen var på utan jag skulle vara mycket tacksam om någon vänlig person med en likadan ballast skulle kunna kolla detta.
Electronic Ballast från NurtureliteEller om det finns nån med mycket goda elkunskaper som vill ge mig råd i frågan..?!
Mycket tacksam för hjälp!
/en mycket bedrövad bruten arm