Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Har ni märkt det?
-
Har ni märkt det?
Posted by PachiPachiHand on 2003-08-31 at 21:44Har ni också märkt att det oftast är väldigt intellektuella och ofta också välutbildade människor som använder droger (gäller inte enbart cannabis)? Då menar jag alltså de som är aktiva på forum som SweCan eller MM (får man nämna dom här eller har jag brutit nån regel?
) Självklart har inte alla knarkare ett IQ på 200 (vet inte riktigt vad som är högst…) men jag menar inte de ungdomar som har det svårt och knarkar med sina ghettopolare för att vara tuff. Visst finns det rötägg även på forum (vissa “smutsiga pundare” kan faktiskt koppla upp sig på internet) men deras vistelse på ett forum blir oftast inte långvarig. Det är väldigt kul att se vilka grupper droger attraherar. Sinnesförändrande droger brukar ofta uppskattas av smarta personer. Det är bara enligt mina egna observationer. Detta meddelande blev lite flummigt men jag tror ändå att ni förstår vad jag menar, alltså, många smarta människor uppskattar de rus som olika, i nuläget, illegala droger kan ge och dissar ofta alkohol.
De som röker cannabis brukar ofta också vara trevligare, mer sociala, roliga och omtänksamma.
Peace to all you ganjasmokers out there!
replied 19 years, 1 month ago 6 Members · 26 Replies -
26 Replies
-
jo, det stämmer, fortfarande (inte minst sagt senast) förvånas jag att det inte e alltingen ungdommar eller andra pundare/torsk som röker, utan att det e helt vanliga svenssons, personer av alla slag helt enkelt, som är och ser ut precis som alla andra.
CB e här för att stanna!
-
Jag håller med dig. Visst finns det massor av “oseriösa” människor som brukar olagliga droger, men det är inte många sådana som orkar hänga på seriösa forum (vet inte om man får nämna några namn, men Sverige har i alla fall minst två väldigt bra narkotikainriktade forum).
Jag tror att många Swecan-medlemmar är, kanske de flesta till och med, seriösa, erfarna och trevliga människor. Däremot håller jag inte med om att de som använder cannabis ofta är trevliga och bra människor. Visst finns det rökare som är fantastiska människor, jag har själv haft vänner som har varit hur trevliga som helst (kanske på grund av att de var CB-brukare? CB gjorde i alla fall mig mycket mer lugn, sansad samt filosofisk), men jag har även stött på rökare vars attityd har varit äcklig och IQ rätt låg.
Folk som använder psykedeliska droger blir automatisk mer intressanta för mig än de som brukar cannabis. Det kanske är så på grund av att många ungomar röker på och festar, medan många psykedeliaanvändare är lite äldre människor som strävar efter personlig utveckling som människa, mm. Sådana personer brukar oftast vara mycket smarta, seriösa och schyssta.
Nu menar jag inte att de som röker är oseriösa och de som använder psykedelia vuxna och smarta, men ni förstår ungefär vad jag menar, visst?
-
Visst ligger det något i det ni säger. Kanske inte så lite heller. När det gäller all form av sinnesutvidgning så verkar det som om den livnär sig på intelligens. Ju mer intelligens du har att ge substansen, desto intressantare upplevelser kan substansen ge dig. En korkad person som använder en psykedelisk substans, förklarar förmodligen hela upplevelsen enbart som något “fucked up” eller, ifall personen har lite högre intelligens, som något extremt konstigt och förvirrande.
En intelligent och mer öppen person kan däremot komma ut ur en psykedelisk upplevelse och ha förstått en hel del mer. För att citera Bill Hicks:
“Today, a young man on acid, realised that all matter is merely energy condensed to a slow vibration. That we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves.”Djupt!
När det gäller cb däremot så tycker jag det är väldigt blandat. Lite tyngre psykedelier trycker iväg dig och visar dig det den vill, cb:ns effekt däremot tycker jag är lättare att “använda” som ett verktyg. Du kan använda den till att glömma dina problem eller dämpa din ångest, men du kan också använda den för att öka din kretivitet eller uppnå personlig utveckling. Cb:n har alltså både en rekreationell sida och en lite djupare sinnesutvidgande sida, vilket gör, tror jag i alla fall, att den tilltalar allt från rötägg till intellektuella. Därmed inte sagt att de intellektuella inte skulle gilla den rekreationella sidan
.
-
För att citera Bill Hicks:
“Today, a young man on acid, realised that all matter is merely energy condensed to a slow vibration. That we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves.”Riktigt djup
-
Jag instämmer med att det ofta är intellektuella personer som brukar psykedelia och cannabis.
Fast jag håller DEFINITIVT inte med om att man skulle bli social av cannabis, min långa erfarenhet är att man lätt blir mindre social av THC och att man också blir mer konflikträdd.
-
Finns det något bättre än att ha djupa filosofiska diskussioner med någon som befinner sig på samma nivå som en själv när båda är lika flummiga? Nä, juste!
Tack för alla svaren. Jo, det finns helt klart en anledning till varför cannabis är den mest använda drogen före allehanda psykedelier. Helt enkelt för att det är få människor som kan utnyttja psykedeliska drogers potentiella positiva sidor och att verkligen få något ur upplevelsen. Cannabis är en enklare drog att hantera just för att den inte är så psykedelisk. Man behöver kanske inte vara så smart för att njuta av upplevelsen. Psykedelier är heller inte någonting man bara tar o tänder på varsomhelst, det kräver set & setting i mycket högre grad än cannabis och detta är det inte många som har tid eller ork med och föredrar därför cannabis. Många cannabisrökare brukar vara mer kreativa och filosofiska har jag också märkt. Iallafall mer insiktsfulla än de flesta.
T.ex jag går igenom en fas av mitt liv där jag är och rotar långt inne i mitt huvud i de riktigt komplexa frågorna som vanliga svensson kanske inte ens reflekterar över i sin livstid. Existensiella frågor. Varför finns jag och vad är min uppgift eller mening med livet. Hur i helvete kan jag överhuvudtaget existera? Helt enkelt sådana frågor som kan få en att bli vansinnig eftersom svaret inte finns där (eller kanske har jag bara inte grävt djupt nog i hjärnmolekylerna 🙄 ). Jag tror inte jag hade gett mig in på dessa frågor om jag inte börjat använda cannabis och kommit in på detta forum och läst. Swecan har faktiskt ändrat mitt liv ganska drastiskt. Eftersom cananbis är en sån helig planta, så har den använts i flera religioner däribland Rastafari så har jag varit och rotat bland detta också och därmed funderat och läst på mer och mer om religion. Visst finns det cannabisrökare som kan gå igenom livet utan att fundera så mycket eller alls, om existensiella frågor.
Känns som jag har spårat ur lite… Jaja, Peace!
-
Med andra ord har cannabis fått dig att sitta framför datorn och bli mindre social
-
@chocoloco wrote:
Jag instämmer med att det ofta är intellektuella personer som brukar psykedelia och cannabis.
Fast jag håller DEFINITIVT inte med om att man skulle bli social av cannabis, min långa erfarenhet är att man lätt blir mindre social av THC och att man också blir mer konflikträdd.
Tror det är personligt och beror också på hur mycket man röker och hur ofta. Jag får en riktig boost socialt när jag röker och kan snacka oavbrutet (till allas förtvivlan 😆 😉 ) utan att hänga upp mig komplexa meningsuppbyggnader och blir i vissa aspekt mer vig i sinnet. Röker jag större mängder eller/och utan avbrott en längre tid så blir jag osocial och oförmögen att föra någon intelligentare diskution.
-
@chocoloco wrote:
Med andra ord har cannabis fått dig att sitta framför datorn och bli mindre social
Om jag spenderar en dag på stan, och nästa dag enbart framför datorn och ICQ etc. Då kan jag garantera att jag har hunnit prata med många fler på datorn än på stan… man e inte a-social om man sitter vid datorn dessa tider… tvärtom
-
@PachiPachiHand wrote:
men jag menar inte de ungdomar som har det svårt och knarkar med sina ghettopolare för att vara tuff.
Jag bor i ghettot o jag knarkar med mina ghettopolare, och jag anser mig vara jävligt tuff. Varför skulle vi vara dummare än andra?
-
@Munchy wrote:
@PachiPachiHand wrote:
men jag menar inte de ungdomar som har det svårt och knarkar med sina ghettopolare för att vara tuff.
Jag bor i ghettot o jag knarkar med mina ghettopolare, och jag anser mig vara jävligt tuff. Varför skulle vi vara dummare än andra?
För att du tror att det existerar GHETTON i Sverige? 🙄
Ashtray: Ah, förstår vad du menar, jag syftade väl mer på hur man uppträder mot folk som EJ röker samt hur man agerar när man inte precis har rökt utan i stora drag vad som händer med ens personlighet
Självklart är allt individuellt, men jag kan se vissa gemensamma drag hos folk som röker (och som jag känner). Du e så duttig -
Nej, jag knarkar inte för att vara tuff. Jag är bara född tuff, inget att göra åt.
Ett ghetto är ett område med ett eller flera minoritetsfolk isolerade till ett visst bostadsområde med hjälp av antingen ekonomiska eller andra statliga restriktioner.Det finns getton i USA, det finns getton i Frankrike och det finns visst getton i sverige, även om dem ännu inte är i samma klass som föregående exempel.
Så JA, jag bor i ett getto.
-
@Munchy wrote:
Nej, jag knarkar inte för att vara tuff.
Så varför då bråka på Patchi?
@PachiPachiHand wrote:
men jag menar inte de ungdomar som har det svårt och knarkar med sina ghettopolare för att vara tuff.
BTW, hurvida någon är tuff eller ej ligger i betraktarens ögon… Du ska inte räkna med att alla vi andra tycker du är tuff.
-
@friggs wrote:
BTW, hurvida någon är tuff eller ej ligger i betraktarens ögon… Du ska inte räkna med att alla vi andra tycker du är tuff.
Det gör jag inte, för det är inte många här på swecan som känner mig. Svårt att tycka någon är tuff eller inte om man inte träffat personen IRL.
Funk Doctor Spock o bongdjuret känner mig, och de kan säkert intyga att jag är tuff som sten.Skämt åsido, jag driver bara med er. Däremot kan jag ibland bli lite sur på en del fördomar som existerar, tex mot oss mörkhåriga ofrivilligt småkriminella som bor i “ghetton” o brukar cannabis. Verkar som om den skaran cannabisanvändare alltid antas vara dummare än andra “finare” cannabisanvändare från “finare” områden.
just my 2 cents..