Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Musik, film och livsstil Guns and Weed – The road to freedom

  • Spellyr

    Member
    2011-04-03 at 06:45

    Intressant. Själv gillar jag inte vapen, men vem är jag att säga till folk vad dom får och inte får ha på sig. Ville bara säga i fall någon besöker och blir besviken på att det bara är ett litet klipp på sidan, att det finns en länk på höger sidan till youtube där hela filmen ligger.

  • z0rdim

    Member
    2011-04-03 at 11:37

    Jag kommer själv från en uppfattning om att vapen är fel. Är verkligen emot utvecklingen av vapenteknologi.

    Jag anser också att jag borde ha rätten att försvara mig på samma nivå som en angripare. Tyvärr innebär det att jag borde få ha ett eldvapen, för att en angripare har ett vapen blir tyvärr mer och mer vanligt.

  • Hank_Moody

    Member
    2011-04-03 at 12:40

    Samtidigt så är det ju så att man löper 4-5 gånger större risk att själv bli skjuten om man äger ett skjutvapen. Enkelt val för min del :)

    Filmen verkar intressant, hoppas man får se den snart. Men infallsvinkeln känns väldigt amerikansk, så det är nog inget att vifta med framför ögonen på svenska fördbudsivrare :)

  • z0rdim

    Member
    2011-04-03 at 14:36

    Hank, det är del i uttrycket “lögn förbannad lögn och statistik”. =)

    Dvs. Gänguppgörelse, båda parter har vapen. = + i stat.
    Knarkare som försöker råna affär och blir skjuten. =+ i stat.
    Affärsinnehavare som blir mördad =+ i stat.
    osv osv.

    Sen ligger det säkert en bit sanning i det också, dvs i USA krävs det väldigt lite information för att få äga vapen, vilket såklart leder till oaktsamhet med vapen.

    Samtidigt känner jag inte att jag behöver ett skjutvapen i nuläget, bara att jag borde ha rättigheten att ha ett om jag ville.

    Jag skulle gärna se en lite mer grundlig undersökning om dödsfall där gärningsmannen haft skjutvapen, brottsoffret (ostraffad) också har vapen vs inte har vapen. Och utgången av det.

    Du får redan se filmen, fast bara via youtube i nuläget. länk finns under “GET THE MOVIE” i menyn till vänster.

  • Hank_Moody

    Member
    2011-04-03 at 17:03

    Det är säkert lite lögn och statistik inblandat, men samtidigt är det väldigt svårt att få skottskador av något som man inte ens befinner sig i närheten av (insert sniper rifle joke here).

    Jag håller med dig i frågan om valfriheten om vapen.
    Ska kolla in folmen, såg inte youtubelänken :)

  • HigherThanGod

    Member
    2011-04-03 at 17:51

    Jag tror nog att det är många som någon gång under sitt liv har haft en soft air gun eller en luftgevär? Det är väl vapen?¨
    Vapen löser inga problem, det är sant. Men det är kul att skjuta med dem. ;D

  • Spellyr

    Member
    2011-04-04 at 06:38

    @z0rdim wrote:

    Jag kommer själv från en uppfattning om att vapen är fel. Är verkligen emot utvecklingen av vapenteknologi.

    Jag anser också att jag borde ha rätten att försvara mig på samma nivå som en angripare. Tyvärr innebär det att jag borde få ha ett eldvapen, för att en angripare har ett vapen blir tyvärr mer och mer vanligt.

    Jo det är det också, om US of A har kärnvapen borde alla få ha kärnvapen såklart. Så fort det blir obalans så är det ju någon som försöker att utnyttja tillfället. Hur man än ser på det måste varje individ ha rätt att försvara sig. Själv hatar jag våld, krig och vapen, men fråga mig vad jag gör om nån hotar min familj etc.

    Sen så sa jag ju fel förståss, det är på VÄNSTER sida länken finns till hela filmen, under “GET THE MOVIE”.

  • WhiteRasta

    Member
    2011-04-04 at 08:07

    @Hank_Moody wrote:

    Det är säkert lite lögn och statistik inblandat, men samtidigt är det väldigt svårt att få skottskador av något som man inte ens befinner sig i närheten av (insert sniper rifle joke here).

    haha, ja du har ju sannerligen rätt i det du skriver. statistik eller inte. Det sunda förnuftet segrar här anser jag =)

    men ja, utöver vapen prylarna verkar dokumentären intressant ändå.

  • z0rdim

    Member
    2011-04-04 at 11:55

    Michael w Dean sa/skrev en rätt bra sak som jag faktist tog till mig till fullo (En av de som står bakom filmen i fråga).

    ““Do not initiate, or accept, force.”
    “Force” used in true self-defense does not break the rules, because you are not initiating force, you are using only what you need to block force.”