Ett svenskt cannabisforum › Forums › Lokala forum › Swecan Stockholm › Gröna Ballonger samt flygblad i STHLM 7 Maj – MMM
-
Gröna Ballonger samt flygblad i STHLM 7 Maj – MMM
Posted by reaper on 2005-02-22 at 19:25Hej, jag tänkte om vi stockholmare printar ut flygblad som vi delar ut samt försöker fixa gröna ballonger till MMM, tror det var Loffe som kom med idén. Så vilka är intresserade? Jag kommer iaf gå runt i stockholm och dela ut flygblad, någon som vill joina?
Idén om grönaballonger var coolt, men hur skulle det kunna fixas? Så vi slipper dem dära tjaffsiga UNF ballongerna, eller vad det nu var i fjol! Marjoriteten utav ballongerna ska vara grönt i år, inte orange! 😉
replied 17 years, 7 months ago 9 Members · 15 Replies -
15 Replies
-
Ja, det vore roligt som fasen, fast det var underdog som kom med idén. 😉
Vore roligt att träffa lite fellow swecannare och flumma runt på stan med gröna ballonger och flygblad, hähä.
Lättaste med ballongerna är kanske att använda en mall och spraya färg? -
Loffe: Ja, det vore en rolig idé! Vet ingen firma som kan trycka upp ballonger, vet ni av någon?
-
Kiwi wrote:Loffe: Ja, det vore en rolig idé! Vet ingen firma som kan trycka upp ballonger, vet ni av någon?
http://www.reklamballonger.se/
http://www.mera.se/present.htmlNesta
-
Nesta: Frågan är om de har lust/möjlighet att trycka cannabisblad på ballongerna, hehe. Men varför inte maila och fråga?
Annars funkar det ju säkert att spraya en mall, men det blir bökigt om man ska fixa hundratals ballonger. Och det ska man. -
Att fixa mall & spraya är inte så komplicerat, och de enda kostnaderna som uppstår är för själva sprayburken, vilka är försumbara. Dock får man räkna med att man e några pers och spenderar en heldag för att det ska bli några större volymer.
När det gäller flygblad så tycker jag att vi ska använda de officiella flygbladen från svenska Normal resp swecan. (finns det inga, då får vi se till att det kommer upp några mha lite tjat
) Klistrade själv upp några flygblad inför förra årets march, och de flesta fick faktist sitta kvar fram till aktuella dagen!
-
Njo, ska skicka ett anonymt mail till dem och fråga dem om det kan gå för sig. Men vad ska det stå etc?
-
*snilleblixt*
Det första som slog mig är att man kanske tom fylla dessa ballonger med helium (kan hyras/lånas/m.f.) och sedan fylla dom med “ett par” CB frön alt. Hampa frön ?.
Det om nått borde få folk att vakna, om inte annat media!,tänk er en löpsedel. “Cannabis flyger över stan!”.
Om vi väljer att inhadla en påse hampafrön (Plantagen 30kr + för Ca 3000+ frökapslar) och använder det?. Anledningen till att “riktiga” frön inte ska användas är att chansen att ett frö gror efter att ha landat är lika med obefintlig.
Det kombinerat med en logga på ballongen borde funka eller ?…Längtar efter MMM igen, men i år borde vi försöka samla lite folk innan, mest för att samla alla eldsjälar för CB.
Lägg upp det på första sidan vad som gäller, och med uppmaningen att inte ha nått på sig!, och sedan bara umgås och snacka, Snuten har i det läget inget att säga? (rätta mig om jag har fel!)
själva partyt kan man ordna i efterhand med att enkelt ha “stachat” ( *felstavning* men kan F*N inte komma på hur det stavas) typ i bilen/förvaringsskåp/i en polares ficka, m.f.
Vad sägs ?
-
det var iof många som rökte öppet förra året, inc mig själv, men tyvärr så såg ja att många torska oxå
-
Quote:*snilleblixt*
Det första som slog mig är att man kanske tom fylla dessa ballonger med helium (kan hyras/lånas/m.f.) och sedan fylla dom med “ett par” CB frön alt. Hampa frön ?.
ja!
vilken suverän ide!
är det någon som ställer upp med en lokal där vi kan förbereda och fixa så hjälper jag mer än gärna till!
kalasigast vore ju om vi fixade ballonger med ganja löv på och sedan med hampa frön i, och fyller med helium såklart!
om vi hjälps åt 4-6pers och lägger några hundringar var tror ja vi ska kunna fixa både helium och tryckta ballonger -
Alldeles för bökigt och kostsamt med frön och helium. Bättre att bara köra klassiska ballonger med enkelt tryck på, kanske inklusive en tryckt länk till den här sidan.
-
Har aldrig vart på en sån där marsch/demonstration men kommer gärna i år och hjälper till.
Förekommer det att grisen går runt och tar in folk till stationen för pissprov även om man bara står där?
-
Loffe wrote:Alldeles för bökigt och kostsamt med frön och helium. Bättre att bara köra klassiska ballonger med enkelt tryck på, kanske inklusive en tryckt länk till den här sidan.
Det behöver inte vara dyrt med frön. Det behöver ju bara vara vanliga hampfrön som man köper på ICA. Då är det ju bara heliumet som kostar, och det tycker jag vi borde kosta på oss så det blir en riktigt fin march!
-
PachiPachiHand wrote:Loffe wrote:Alldeles för bökigt och kostsamt med frön och helium. Bättre att bara köra klassiska ballonger med enkelt tryck på, kanske inklusive en tryckt länk till den här sidan.
Det behöver inte vara dyrt med frön. Det behöver ju bara vara vanliga hampfrön som man köper på ICA. Då är det ju bara heliumet som kostar, och det tycker jag vi borde kosta på oss så det blir en riktigt fin march!
Tror risken är väldigt stor att Polisen hittar någon dammig lag som förbjuder sådant och börjar gripa allt o alla i det läget.
-
Hmmm.
Att lägga in hampafrön i en ballog med helium kan knappast ses som ett försök till ävens ens “Ringa narkotikabrott” av den simpla anledningen att sannolikheten att ett av fröna gror kan knappast kopplas till “utdelaren”, Tack vare att du ska vara medvetet bestämd och utom tvivel vilja ha för avsikt att odla och få fram “ovanväxlig” planta (sorry för stavning
).
vi ska inte glömma det faktum att all form av odling OVAN jord är straffbart.
Men det hindrar ingen att fylla en ballong med ÄKTA cannabisfrön och skicka ut det i skyarna ovan, så länge han inte “hade för avsikt att gro fröna”...lägg ner tankarna med att det på nått vis kan vara straffbart att sprida fröna (oavsett fågelhampa/etz.) att det kunde omvadlas till ens “ringa narkotika brott” alt. “anstiftan till narkotikabrott” då om ni på heder och samvete bara ville mata fåglarna.
Rätta mig om jag har fel ?
*EDIT stavfel*