Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Gott nytt år
-
Gott nytt år
Posted by reaper on 2003-03-21 at 23:04Tänkte bara att jag inte kan vara den enda iraniern som är medlem i swecan. Och med tanke på att det var iranskt nyår igår så tänkte jag bara säga grattis till alla iranier som finns i här i forumet.
(Hoppas det finns nån iallafall.)Da Doler
replied 19 years, 7 months ago 7 Members · 8 Replies -
8 Replies
-
Da_doler: Intressant. Hur ser det islamska kalenderåret ut?
dejavu.. ser just nu på kanal5 och det handlar om Islam , det är nåt repotage i Fråga olle tydligen.
handlar väl om sex inom islam då
-
Satt och funderade är det bara Iransk nyår eller är det även Nyår för alla muslimer?? Även om jag inte är iranier/muslim får jag önska gott nytt år till dig
-
ingen iran men människa iafall:wink:. gott nytt år.
Dock inte varit ett gott år sen jag önskade det sist.
-
är vnk, mn kan ju önka alla om frar nyår gott nytt år ndå
gott nytt år -
@joel wrote:
Da_doler: Intressant. Hur ser det islamska kalenderåret ut?
Irankst nyår har inget alls med Islam att göra. Bara så ni vet så r det bara den iranska regeringen som är islamisk. Många iranier är inte muslimer. Kan ju självklart inte prata för alla. Men Iran skiljer sig stort från resten av länderna i mellanöster. Kan gärna berätta om Irans relation med arabvärlden, samt Irans historia om folk är intresserade.
Alla: Tack så mkt!!!
Varför vi har nyår just nu beror på att i Iran menar man att det är nu världen födds på nytt, och så ska vi också göra. Alltså de att världen fördspå nytt menar vi att, solen kommer fram, alla växter börjar blomma, fler djur dyker upp etc. och så ska vi människor också födas på nytt.
Faktiskt så finns det en del kristna som ochså firar sin nyår vid den här tiden. -
Har en iransk kompis som firade nyår i fredags, sen fyllde han år i söndags. Han käkade tårta tre dagar i rad.
-
@Da_doler wrote:
Kan gärna berätta om Irans relation med arabvärlden, samt Irans historia om folk är intresserade.
Det skulle faktist vara väldigt intressant! Berätta!!!