Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Cannabisodling › göra vilda i norden…
-
göra vilda i norden…
Posted by Pontus on 2011-10-02 at 18:32Min frå
replied 11 years ago 3 Members · 3 Replies -
3 Replies
-
Förra året så klarade sig 2 små självgrodda honor till skörd på ett av mina odlingställen.. Har för mig att detta va Tanskas Nepal, men kan lika gärna ha varit Thyphoon..
-
Precis haft liknande tankar. Jag ser de främsta problemet i att konkurrenskraften i typhoonen nog inte är tillräckligt stor för att själv hävda sig där ute i det stora.
Den bästa vägen är att skapa små bestånd som får etablera sig och kan börja hävda sig mot konkurrerande natur år efter år. Och efter 4-6 generationer bör genpolen anpassat sig bra för det rådande klimatet.
Viktigt är då att hitta ställen där den har som störst chans men kan klara sig utan mänsklig hjälp.
-
klart fröerna klarar sig på vintern. det är ju hampfrön i fågelmat. det växer ju upp hampa plantor varje år i de trädgårdar där fåglarna matas på vintern:) så den delen ä ju inte ett problem. man ska ju också förvara frön i frys för bättre hållbarhet ju
om du köper mängder av fröer och sår dom. typ åker bil någonstans och bara slänger ut frö efter frö, så kommer några klara sig till slut.