-
Göra “halv Stealth” grow box malm 4 lådor
tjena folk!
nu är det så att jag har bestämt mig att bygga en grow box. den ska va så stealth som möjligt såklartså jag har inhandlat mig en malm byrå 4lådor för sisådär 1månad sedan.
men nu tog jag tag i det och tänkte börja bygga den.
lite info:
måtten på lådan (invändigt) är ca 94cm i höjd 74 i bredd och 44 i djup.nu undrar jag bara några saker över min grow box.
det är att jag vet inte vilken fläkt jag ska ha. för tänkte att luften skulle gå från toppen av utrymmet sen ner under utrymmet i en slang så slipper jag göra hål på baksidan av byrån.
tänkte göra såhär:
(röda är utsug med fyrkanter där fläktarna är) (blått insug)med 2 av dessa fläktar:
http://www.biltema.se/sv/Bat/VVS/Ventialtion/Motorrumsflakt/
och med en 100mm slang.
undrar bara om någon har erfarenhet av den fläkten eller har någon åsikt om det kommer funka eller ej? tänkte annars om de låter för mycket använda pc fläktar.lite info om låda / bilder
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/70053924http://img404.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img404/6092/img5331c.jpg
http://img171.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img171/4233/img5334l.jpg
http://img233.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img233/554/img5335c.jpg
kom gärna med förslag hur jag ska göra den så stealth som möjligt!
Mvh