Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Nyheter Fritt fram att odla hampa…Men kriminaltekniker kritiserar

  • Fritt fram att odla hampa…Men kriminaltekniker kritiserar

    Posted by gr0g on 2006-10-26 at 13:53
    Quote:
    En myndighet som stretade emot var Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL) som motsatte sig all utbredning av hampaodlingar. Inställningen är densamma i dag.

    – Ju fler hampaodlingar, desto större risk för missbruk, säger Billy Edquist, chef på SKL:s droganalytiska enhet.

    Enligt honom är det fullt möjligt att få fram starka droger även ur industrihampa. Mer narkotisk hampa kan dessutom gömmas i till synes lagliga odlingar. För att avgöra skillnaden krävs laboratorieanalys.

    – Till detta kommer att en ung person, ovan vid droger, kan bli drogpåverkad även av mycket svag narkotika på samma sätt som de kan bli påverkade av vanligt folköl. När effekten tar slut kan de söka efter starkare droger, säger Edquist.

    hela artikeln:
    http://www.dinapengar.se/Avdelningar/Artikel.aspx?ArticleID=2006%5c10%5c26%5c3004

    edit: jag har försökt hitta en mailadress till den här personen utan framgång. Om någon vet den, så skicka ett pm. Det är farligt att
    sprida sån här desinformation.

    replied 15 years, 12 months ago 0 Member · 0 Replies
  • 0 Replies

Sorry, there were no replies found.