Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Sjukstugan Fick ta hand om lite småsjuka flickor

  • Fick ta hand om lite småsjuka flickor

    Posted by jeanjean on 2012-03-10 at 20:29

    Fick ta hand om en massa småsjuka flickor. Har inte odlat förut , men tyckte att det var synd att avliva dessa p.g.a. min bekant kan ej längre ta hand om dem själv. Vissa ser rätt så hopplösa ut, pyttesmå, men jag vill gärna rädda de andra. Tydligen var de satta under en svag energibesparande lampa och stammen blev lång som fan och flickor blev lite allmänt efterblivna. Då grävde min bekant in dem i Special Mix jord i 1.4L krukor.

    -Utrymmet-

    * Storlek 120x240x200 homebox, mylar
    * Temperatur mellan 24C och 28C , 26C just nu
    * Fläkt riktad mot plantan? indirekt , de svajjar lite iaf, RH mellan 40 och 55

    -Belysning-

    * Typ av lampa 600w MH
    * Antal 1st
    * Avstånd mellan lampa och planta ca 44-45cm just nu

    – Om plantan –

    * Strain Ice, PPP, Mexican Haze, NYC Diesel, WW
    * Ålder tydligen papper metoden, 20 Feb, till RootIT propagator den 22 Feb, till Special Mix den 27 Feb
    * Medium Special Mix jord just nu
    * Är den i vegg eller blom? vegg
    * Storlek på plantan ser rätt små ut
    * Storlek på krukan 1.4l just nu, 15L finns till senare

    – Vattning och Näring –

    * Hur ofta och hur mycket du vattnar? ingen aning, verkar vara oregelbundet förr, vattnade när jag fick dem för ca 24 timmar sedan
    * Är mediet torrt eller blöt just nu? fuktigt
    * Hur lång tid har du tillsatt näring? bekant tillsatte RootIT First Mix då fröna åkte in i propagatorn, sen verkar vara lite Biobizz Root Juice , ca 20ml och en aning(?) Biobizz Bio-Blom efter de blev transplanterade i Special Mix
    * Typ av Näring? ^
    * Hur ofta och hur mycket näring? ^
    * Vad är ph på avrinningsvattnet? ca 6.7 efter jag vattnade dem, mätt med milwakee mätaren

    Bilder på min.us

    Vet inte riktigt vad jag ska göra, flusha, låta bli osv…ser lite ut som näringsbränna , fast som sagt, första odlingen, alla fel ser ut att stämma :/

    replied 10 years, 6 months ago 4 Members · 13 Replies
  • 13 Replies
  • AzteK

    Member
    2012-03-10 at 20:45

    Jag skulle säga tydliga tecken på näringsbränna. Special Mix är en näringsrik jord. Flusha och ge ingen näring tills de visar att de behöver det, de har aldeles för mycket just nu.

    Hoppas det löser sig! :)
    AzteK

  • jeanjean

    Member
    2012-03-10 at 21:02

    Jepp, jag läste om Special Mix ngnstans här. Tyvärr så har jag inget val just nu, fick det min bekant hade , omplantering är väl inte så bra nu antar jag. Hur mycket ska jag flusha? Är det bara att hälla i ett par liter ljummet vatten per kruka och låta det rinna av?

  • AzteK

    Member
    2012-03-10 at 21:42

    Häll på vatten så att det rinner igenom krukan och fortsätt hälla tills det har runnit igenom i 1-2 minuter.

  • Ganjafarm

    Member
    2012-03-11 at 07:02

    “Biobizz Bio-Blom efter de blev transplanterade i Special Mix” Inte konstigt att dem fick näringsbränna… Flusha typ 5gånger krukans storlek och tillsätt inte mer näring än på ett bra tag! (utom rotnäring)

    Mvh

  • SmokeMaster

    Member
    2012-03-11 at 16:41

    Det behöver inte alls vara näringsbränna. Så såg mina ut i såjord. Jag har genomgått skiten mycket nu.
    Säker på att det är rätt PH?

  • jeanjean

    Member
    2012-03-11 at 17:11

    Ganska säker. Ingen mästare på att kalibrera pH mätare iof, men det kan inte avvika så pass mycket. Flushade de alla med ca 5L var , avrinningsvattnet låg stadigt på 6.6 – 6.9 . Var runt 8 från kran.
    De som är pyttesmå, kommer dem någonsin att växa , typ om man håller dem i vegg hela tiden?

  • AzteK

    Member
    2012-03-11 at 17:49

    Jag såg inga bilder i albumet du la upp på några av de pyttesmå biderna, ladda gärna upp bilder på dem också så att vi får se hur stora dom är.
    Flushen borde hjälpa. Om du har ekonomi nog så kan du införskaffa en EC mätare för att mäta hur stark koncentration det är av näring i jorden. då vore det lättare att se om det är näringen som problemet, men det ser så ut i alla fall.

    Vänta några dagar och se om dom repar sig eller blir sämre! :)
    AzteK

  • jeanjean

    Member
    2012-03-11 at 21:00

    Har uppdaterat albumet med bilder på dvärgarna.

  • AzteK

    Member
    2012-03-11 at 21:10

    Även om du kommer få ut något på de små plantorna så är det inte värt att ha kvar dom, de är helt sköra. Det är en bättre ide att lägga mer tid på de som klarar sig igenom den här fasen och låta dom växa till sig istället.

    Du kan ju dock spara de små plantorna bara för att se om de mot förmodan skulle kunna generera något ändå, men det ser mörkt ut.

    Lycka till! :)
    AzteK

  • SmokeMaster

    Member
    2012-03-11 at 21:13

    Skulle vara intressant att veta hur ofta dom har blivit vattnade.

  • jeanjean

    Member
    2012-03-11 at 23:23

    SmokeMaster – menar du alla flickor eller bara de som är jättesmå? Jag vet faktiskt inte hur ofta de var vattnade, då min bekant är typ out of reach för stunden.

  • SmokeMaster

    Member
    2012-03-13 at 09:30

    Dom småa har såklart minst chans. Men vet inte vad jag ska säga, näringsbränna lutar det åt då du verkar ha rätt PH värden och har vattnat med näring i näringsrik jord.

  • jeanjean

    Member
    2012-04-05 at 20:04

    Ok, mina nya gäster har återhämtat sig rätt bra, är fortfarande i vegg, men växer så det knakar. Har, som jag skrev i en annan tråd, planterat dem i ca 15L krukor för ca 2 veckor sedan.
    Har börjat med lite näring (1/5 av rek.) på sistonde , samt testade piss, vilket flickorna verkade uppskatta. Avrinningsvatten har altid legat på cirka 6.8 och jag har försökt att matcha vatten till det värdet med pH-. Sista vattningen blev det dock lite för mycket och pH sjönk till 5.9, vilket jag sket i å fixa , dvs byta vatten (lat och dumt, jag vet). Tyckte det var ett ok värde iaf.
    Nu har de nya bladen fått lite gula/ljusgröna/halv färglösa toppar, som man kan se på bilderna nedan. De alla verkar fortfarande må bra, och sista gången vattnade jag med bara pH reglerat vatten. Vet inte riktigt vad det kan vara, odlingen har ju gått så pass bra sen jag fick dem och jag blev lite hooked på det hela :) Vore synd att sabba det nu.

    album på min.us
    Bilderna blev inte så bra, färgen och kontrasten är lite off, men man kan nog ser vad det handlar om tror jag.

    Glömde att nämna, RH på 45-55 , ca 25-28C, lamporna är ca 60cm ifrån.