Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Nyheter › Fängelsevakt köpte knark i jobbkläderna
-
Fängelsevakt köpte knark i jobbkläderna
Posted by hightower on 2007-02-09 at 17:27Sydsvenskan.se:
Fängelsevakt köpte knark i jobbklädernaDirekt efter arbetet på Fosieanstalten åkte fångvaktaren till en langare och köpte cannabis. Polisen som bedrev spaning på adressen kände direkt igen hans klädsel – han köpte drogerna iklädd kriminalvårdens kläder – och grep honom.
replied 15 years, 8 months ago 1 Member · 1 Reply -
1 Reply
-
Fängelsevakt köpte knark i jobbkläderna
Av Tobias Barkman och Per Ek
Senast uppdaterad 9 februari 2007 14:10Direkt efter arbetet på Fosieanstalten åkte fångvaktaren till en langare och köpte cannabis. Polisen som bedrev spaning på adressen kände direkt igen hans klädsel – han köpte drogerna iklädd kriminalvårdens kläder – och grep honom.
FOSIE. När polisen sedan testade vakten visade resultatet att han, förutom de inhandlade drogerna, hade narkotika i blodet.
– Provet gav utslag, men det går inte att säga om han tagit droger inne på anstalten eller inte eftersom drogen stannar kvar länge i blodet, säger Anders Lindell vid Malmöpolisen.På fredagsförmiddagen hade vakten ett möte med chefen för Fosieanstalten, Birgitta Nilsson.
– Han säger att det är en tragedi. Han har använt cannabis några gånger, men kan inte förklara varför.Har han varit påverkad på arbetstid, enligt vad han själv säger?
– Nej. Det hade vi förmodligen också märkt om det hade varit så eftersom de som arbetar här är ganska bra på att bedöma om någon är påverkad.Det var klockan 20 på torsdagen som polisen såg mannen komma till lägenheten i sin bil. Polisen bedrev spaning där eftersom man missänkte att det förekom narkotikahandel i lägenheten. När den misstänkte fångvaktaren stannade med bilen sprang det ner en person från lägenheten och sålde narkotikan till honom. Och vakten var lätt att känna igen.
Vakten hade både uniform och nycklar på sig.
Han greps av polisen på platsen men eftersom det rör sig om så små mängder – ett halvt gram cannabis – släpptes han efter förhör. Polisutredningen fortsätter.
– Det här är inte bra alls, säger kriminalvårdschef Birgitta Nilsson. Det är ju sådana här saker som vi arbetar med. Vi ska vara ett klart och tydligt föredöme.På Fosieanstalten sitter många missbrukare. Anstalten har 25 vårdplatser för missbrukare, men vakten arbetar inte med missbruksvård, enligt Birgitta Nilsson.
Vårdaren har tagits ur tjänst tills vidare – han har kvar sin lön men får inte vistas på arbetsplatsen. Kriminalvårdens personalansvarsnämnd har inte, och kommer inte informeras än på ett tag.
Personalansvarsnämnden kan besluta om olika straff – löneavdrag, uppsägning och avsked.
– Vi följer polisutredningen mycket nära. Sen när vi vet exakt vad den säger får jag ha ett samtal med mina chefer för att se hur vi ska gå vidare, säger Birgitta Nilsson.