• Ett stort beslut

    Posted by SleepaZ on 2005-08-25 at 15:57

    Nu i veckan så ställde min sambo ett stort krav till mig.. Lägger du inte av att röka så lämmnar jag och sonen dig. Hon sade att hon inte vill leva med nån som sysslar med en kriminell sak.. Det är just den olagliga biten som är det största argumentet.. Jag har precis alla i min och hennes släkt emot mig.. Och att ens försöka försvara sig är meningslöst.. Och jag har nog inte så mkt att komma med om polisen osv blir inblandad i en ev vårdands tvist…

    Det är inte synd om mig. Jag har misskött vissa delar av min rökning.. Jag lovade att inte röka 2mån innan barnet skulle komma, men jag gjorde det endå vid ett tillfälle. Det är inte så lätt alltid, det är mkt i i huvvet när man skall bli farsa..
    Jag kan erkänna jag har ett beroende av cannabis, det märkte jag om inte annat nu när jag tvings lägga pipan på hyllan.. jag känner en saknad samt en liten tomhet, cannabis har gett mig mycket, funnits i svåra stunder.. Det är förbannat gött att röka helt enkelt..

    Det som stör mig mest i allt detta är att alkohol är oki. att använda. För att citera min mor “det är väl bättre att ta ett par öl än att hålla på med den där olagliga skiten” “nu bor du i sverige och då får man rätta sig efter reglerna”
    Förstår ni vilken typ av människor jag har att argumentera emot? Jag har inte så mkt att komma med då det är en olaglig hobby som jag sysslar med..
    Jag kommer lägga av för min sambos och sons skull.. Men det tar emot, för argumenten är jävligt klena egentligen..
    Detta är baksidan av att cannabis är olagligt.. Jag anser att jag är en skötsam kille, men jag blir nedvärderad pga att jag valt ett annat berusnings medel än alkohol..

    replied 17 years, 1 month ago 11 Members · 32 Replies
  • 32 Replies
  • reaper

    Member
    2005-08-25 at 16:08

    Det är bara för sorgligt och höra sådant 😥 Men ärligt talat, så jag tycker att det är DIN sambo som borde tänka efter lite i det vad hon säger. Att hota om man inte slutar med röka, så lämnas man av sin älskling är ett FULT trick! Jag tycker att du ska ta det på ALLVAR med henne, visa att även du blir sårad för det. Det är viktigt att hon inser att du kan bli sårad också, inte bara bli paranoid och försöker försvara dig. (Inte för att såra dig, men om din fru hotade dig sådant på ALLVAR. Så hon kan inte helt enkelt älska dig 100%)

    Försök lös detta på ett bättre sätt, t.ex. du ger ett löfte om att aldrig vara inblandad när det gäller större mängder av röka etc. Se alltid till att ha mindre än en tia, för om du skulle råka åka fast så kommer du inte förlora ditt barn på grund av detta. Kanske din fru skulle acceptera detta?

    Men det är väldigt svårt med sådant ibland, det vet jag själv!

  • SleepaZ

    Member
    2005-08-25 at 16:17

    Jag har rökat mycket innan barnet kom.. Men då var jag och andra sidan färsking på cannabis och visste inte om dess effekter så bra.. Hon är rädd att jag skall börja röka 3-6 dar i veckan igen som jag gjorde när jag var nyfrälst och trodde jag var osårbar när det gäller negativa saker..

    hon har svårt att lita på mig helt enkelt… Men som sagt man har inte mycket att komma med som gräsrökare i sverige..

  • Chichimanahrun

    Member
    2005-08-25 at 16:17

    folk säger mycket som de egentligen inte menar.. berätta för henne hur mkt mer du bryr dig om barnet och henne och att cannabis bara är ett berusningsmedel inte ditt liv och om hon anser att cannabis är för mkt av ditt liv så dra ner på rökandet. försök att inte tala om det och ligg lågt med rökandet runt barnet och frugan.

    jag lider med dig.. ett offer för omständigheterna

  • rhegor

    Member
    2005-08-25 at 16:18

    det här gör mig förbannad att läsa. riktigt förbannad.
    men herregud, en gång på två månader?

    kan förstå det om det var så att det började bli dags att köra henne till bb eller något liknande, men va f*n! om du hade krökat en gång på två månader hade hon ju garanterat inte reagerat eller?

    folk måste tvingas att läsa forskningsrapporter och fakta kring cannabis så att dom förstår att verkligheten inte alls ser ut som dom har fått för sig.

  • reaper

    Member
    2005-08-25 at 16:22

    Håller med rhegor… Jag blev också riktigt förbannad när jag läste ditt inlägg SleepaZ… Blev verkligen :evil:, kanske lika bra och ge upp hoppet om dessa envisa människor… Hjälper ju inte ens om man försöker ge dom nya källor om Cannabis, då tänker dom bara typ “Jaha typiskt knarkare… Behöver inte slösa bort mina tider på felaktiga källor.”…

    Så hur ska man lösa detta problemet? Nästan lika bra att ge upp, och om nån börjar snacka skit om hasch så det är nästan bäst att säga “visst, de e faaaarligt… men jag har inte dött än och tänker fortfarande knarka hemma.” ?

    EDIT: Det är också lite synd att många underskattar Cannabis, och tar det som en helt “ofarlig” drog i början. Till slut inser de att den kan vara mer beroendeframkallande, än vad man har kunnat ana. Och många tror också i början att de skulle aldrig få tecken på fysiska beroende av Cannabis, men så är det tyvärr inte. Cannabis ger även en liten tecken på fysiskt beroende, trots det många Cannabis kunniga håller inte med om. Men vem ska man tro mer på dessa som har upplevt fysiska beroende, eller de som har aldrig upplevt det? Och jag vet ännu bättre när jag själv har upplevt fysiska beroende ;) Jag kan iaf svära på att jag fick inte de av bara psykisk, för det kom fram ibland helt plötsligt, alltså man hade inte tänkt ett skit på Cannabis innan.

    Hoppas verkligen det kommer att gå bättre för er så fort som möjligt, speciellt när ni ska få barn snart!

  • SleepaZ

    Member
    2005-08-25 at 16:46

    @rhegor wrote:

    det här gör mig förbannad att läsa. riktigt förbannad.
    men herregud, en gång på två månader?

    kan förstå det om det var så att det började bli dags att köra henne till bb eller något liknande, men va f*n! om du hade krökat en gång på två månader hade hon ju garanterat inte reagerat eller?

    folk måste tvingas att läsa forskningsrapporter och fakta kring cannabis så att dom förstår att verkligheten inte alls ser ut som dom har fått för sig.

    Hon sa att hon hade blivit lika sur om jag druckit… grejjen är väl att jag LOVADE att inte röka 2mån innan.. Och jag gjorde det endå.. Hon har svårt att lita på mig efter detta, även om det bara var en gång.

    En annan sak, hade jag bara skött det bra, och hållt det jag lovat så hade man kunnat röka då och då nu.. Men vafan man är inte mer än människa, men en sak är säker jag skulle aldrig utsätta min son i nån fara pga rökningen… Den dagen det händer då behöver jag verkligen hjälp…

    Det är liksom ínge ide att försöka försvara sig heller…. Att få detta barnet det är nog det bästa som hänt mig i livet.. han förtjänar verkligen 2 föräldrar som kan samsas…

    Men det är så jävla störande bara, för argumenten är så jävla dåliga… Det är olagligt bla bla.. “du kanske börjar med andra droger sen osv”

  • pinnen

    Member
    2005-08-25 at 16:58

    Lågt om du väljer pipan framför familjen men det är bara vad jag tycker.

    EDIT: såg att du valde familjen, bra :D

  • SleepaZ

    Member
    2005-08-25 at 17:12

    @pinnen wrote:

    Lågt om du väljer pipan framför familjen men det är bara vad jag tycker.

    EDIT: såg att du valde familjen, bra :D

    Sitta själv i lägenheten och röka på hela dagarna är inget alternativ direkt..

  • Varanasi

    Member
    2005-08-25 at 17:16

    Allt tjatter överallt 😡 …samma för mig 😥

    Jag har iaf. kommit underfund med att vissa människor står på sina medfödda åsikter, det sitter i ryggmärgen, mao ingen ide att ens börja diskutera.

    Som min moder te.x, man kan sätta sig lungt vid bordet, börja prata om det så kommer man till slut hit:

    “men nej, du vet att det inte är bra, du vet väl hur det gick för fredrik som tog heroin???” :?

    sedan blir det….”NE NE NE ja vill inte höra mer!!!”

    Nu är det inte bara mamsen, utan även en hel del kamrater, fick ett fint uttalande för några månadersedan av en bekant:

    “men du vet vad dom sa i skolan å pappa har också sagt det, provar man en gång så ligger man minst några dagar ibland upp till en vecka, och sen när det väl börjar gå ur kroppen får man svettningar och huvudvärk så då måste man ta mer.”

    – vem sa det till dig?

    -skolan och pappa

    hmmm….. :?

  • Varanasi

    Member
    2005-08-25 at 17:20

    å för att nt tala om alla argumnt:
    “dt är nt värt dt för du kan få åtrtrppar när om hlt ftr md”

    vt, kank dt mn ngn törr annolkht

  • reaper

    Member
    2005-08-25 at 17:37

    Fyfan vad trist, om det skulle vart under en begränsad tid så visst men rökat här väll ingen kortsiktig grej utan nåt du kommer vilja ha där framöver. Och din tjej och ert kommande barn är ju verkligen ingen kortsiktig grej heller och att behöva välja mellan två sånna “stora” saker är så jävla dumt. För “svensson” rökat bara nån skitsak men vi som röker vet ju att det är endel av ens liv.

    Min tjej sa ett tag : Gör inte du det så lämnar jag dig, du får helt enkelt välja väljer du den andra saken så är den alltså viktigare än mig.
    (inte röka nu då)

    Men så kan man ju säga om allt egentligen.
    Festsar du idag med grabbarna och inte är hemma med mig så är alltså dom viktigare och sånt tjafs.

    stonErollEr skrev nåt bra i en annan tråd:
    Ett förhållande bygger ju på att man skall lyssna på varandra och kunna böjja sig i vissa situationer.
    Ni kanske skall börja fundera på detta båda två om ni vill ha ett fortsatt förhållande.

    I övrigt håller jag med alla andra, man kan inte lära en gammal hund och sitta. Dom har bestämt sig för en sak och där med basta. :(

  • SleepaZ

    Member
    2005-08-25 at 18:02

    @Kingsize wrote:

    Fyfan vad trist, om det skulle vart under en begränsad tid så visst men rökat här väll ingen kortsiktig grej utan nåt du kommer vilja ha där framöver. Och din tjej och ert kommande barn är ju verkligen ingen kortsiktig grej heller och att behöva välja mellan två sånna “stora” saker är så jävla dumt. För “svensson” rökat bara nån skitsak men vi som röker vet ju att det är endel av ens liv.

    Min tjej sa ett tag : Gör inte du det så lämnar jag dig, du får helt enkelt välja väljer du den andra saken så är den alltså viktigare än mig.
    (inte röka nu då)

    Men så kan man ju säga om allt egentligen.
    Festsar du idag med grabbarna och inte är hemma med mig så är alltså dom viktigare och sånt tjafs.

    stonErollEr skrev nåt bra i en annan tråd:
    Ett förhållande bygger ju på att man skall lyssna på varandra och kunna böjja sig i vissa situationer.
    Ni kanske skall börja fundera på detta båda två om ni vill ha ett fortsatt förhållande.

    I övrigt håller jag med alla andra, man kan inte lära en gammal hund och sitta. Dom har bestämt sig för en sak och där med basta. :(

    Barnet finns redan.. Han är 4 mån gammal.. Han är världens sötaste :)

    Det kanske ger sig med tiden, om man bara visar att man kan vara utan cb nått år eller så.. Jag kanske får bygga upp förtroendet långsamt igen..

  • reaper

    Member
    2005-08-25 at 18:23

    Exakt..det är nog inte CB´n som är den stora boven i frågan utan att hon SKA kunna lita på dig i frågan, vilket du kanske kan bevisa igenom att inte röka´på ett tag och på så sätt visa igenom dina handlingar att du faktiskt KAN vara utan CB..sen att det kan vara kul att röka ibland det måste hon väl kunna acceptera och du är öppen med det.?

    Må bäst…

  • reaper

    Member
    2005-08-25 at 19:31

    @SleepaZ wrote:

    Nu i veckan så ställde min sambo ett stort krav till mig.. Lägger du inte av att röka så lämmnar jag och sonen dig. ..

    Hm…Ingen relation fungerar ju under utpressning! Tänk på det!

  • e2npau

    Member
    2005-08-25 at 21:06

    Jag har fru och barn, så jag tror mig vara kvalificerad nog att delge världen mina åsikter i den här frågan.

    Modern får nästan alltid vårdnanden med automatik vid en separation … Hur stor är risken att just du skulle få ens delad vårdnad om knådden om det så mycket som knystas om narkotika i familjerätten? Rättvist/Rimligt/Sansat? Nej knappast – men det är så det är – gilla läget ….l

    Cannabis är trots allt bara ett tidsfördriv, en hobby … Barn är själva meningen med livet, lixom ….

    Jag förstår att det kan kännas lite tråkigt att släppa kontakten med cannabis helt, men är det tvunget så är det.

    /N

Page 1 of 3