Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Ett skadligt förbud?

  • reaper

    Member
    2007-02-17 at 06:54

    Precis, hade det varit lugnt, hade det aldrig hänt. Killen viste ju säkert inte att han startat branden ändå räddar han folk….

  • reaper

    Member
    2007-02-17 at 06:59

    ball att få 20 år för en brand man inte ens kunde hjälpa. :S han räddade ju dessutom 4 barn

  • reaper

    Member
    2007-02-17 at 17:17

    Fy fan asså, jag blev nästan gråtfärdig när jag läste den där artikeln.

  • anybodysmoker

    Member
    2007-02-17 at 18:01

    Löjligt med 20år.. Hehe, om han nu var en snäll människa i vanliga fall så förtjänar ingen 20år. Visst startade han branden, men som sagt så är det indirekt samhällets fel. :)

  • reaper

    Member
    2007-02-22 at 03:22

    20år är en överdrift i förhållande till brottet. Han var juh ingen pyroman direkt! Det var en olyckshändelse och det ska man väl inte behöva sitta för. Det var juh ingen som dog! Får man 20år på kåken om man glömmer sin kaffekokare på eller somnar med ciggaretten i sängen? Tycker det är hemskt att han får sitta inne, han försökte juh rädda folk!

  • EvilGanja

    Member
    2007-02-22 at 03:44

    Å andra sidan vet ju inte om han var en pyroman och bara skyllde på en joint när han blev påkommen. Det är väl en egenhet hos vissa pyromaner att de vill spela hjälte och shit.. domstolen kanske genomskådade honom?

    Innan man vet hela historien så kan man ju bara spekulera.