Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Köp & sälj (Endast frön) Ett automazar (auto och femeniserad) frö bortskänkes.

  • Ett automazar (auto och femeniserad) frö bortskänkes.

    Posted by Herbman on 2011-11-10 at 14:47

    Hej,

    Jag har ett frö kvar utav den här strainen som heter Automazar. Jag vill skänka bort det till någon som kan använda den till en journal.

    Strainen yieldar relativt bra, 200g per planta som max står det men jag det kan vara lite överdrivet. Jag säger att om du vet vad du gör och har tillräckligt bra utrustning (inget överdrivet såklart, 250W hps räcker gott och väl) kan du få ut en 100g/planta.

    Skriv ett PM!

    PS: Jag meddelar på tråden när den inte längre finns kvar!

    replied 10 years, 3 months ago 12 Members · 12 Replies
  • 12 Replies
  • inomhuscannabis

    Member
    2011-11-10 at 17:24

    jag ska ha utomhusodling till sommarn räcker detta?:P

  • FatJointSmoker

    Guest
    2011-11-11 at 11:48

    hur hög blir plantan?

  • DoctorDoom

    Member
    2011-11-11 at 11:52

    Hur luktar den i sen blom? :)

  • Bengt.Beteende

    Member
    2011-11-11 at 13:07

    Edit: pmar.

  • Masken

    Member
    2011-12-16 at 10:54

    Jag tar gärna imot den. Tänkte testa att ha en AF i fönstret.

  • LegoLazze

    Member
    2011-12-16 at 11:40

    @Masken wrote:

    Jag tar gärna imot den. Tänkte testa att ha en AF i fönstret.

    då kan du ju ta vilket random seed som helst, eftersom det inte blir något bra resultat :wall:

  • jimjim

    Member
    2011-12-18 at 14:10

    Har skickat pm :)

  • proffesorcannabis

    Member
    2012-01-10 at 20:36

    kan ställa in den bland mina andra, 1000watt

  • ykxm

    Member
    2012-01-22 at 21:47

    Tar gärna för att prova nytt (antagligen annat) projekt, efter detta projekt:
    https://swecan.org//viewtopic.php?t=75923

  • hejpadig

    Member
    2012-04-10 at 15:05
    Herbman wrote:
    Hej,

    Jag har ett frö kvar utav den här strainen som heter Automazar. Jag vill skänka bort det till någon som kan använda den till en journal.

    Strainen yieldar relativt bra, 200g per planta som max står det men jag det kan vara lite överdrivet. Jag säger att om du vet vad du gör och har tillräckligt bra utrustning (inget överdrivet såklart, 250W hps räcker gott och väl) kan du få ut en 100g/planta.

    Skriv ett PM!

    PS: Jag meddelar på tråden när den inte längre finns kvar!

    Skicka mig ett pm så vi får prata lite mer. :) Jag har en cool idé som jag tänkte att jag skulle genomföra i år.

    Ha det gott.

  • DeZz

    Member
    2012-06-03 at 17:42

    Finns dom kvar så är jag intresserad att ha fler, främst för att föra en logg med deras hela (lyckliga/stora) liv. Trots jag är lite sent ute!

    Har redan tappat massor frön men inga för ett ställe där det är bra att föra logg och känna och mysa med ;D

    Har dock hittat en nice spott för mig och mitt lilla djur som vi ofta går förbi så skulle kunna bli perfekt!

    OF TOPIC:
    Skulle gärna vilja köpa massor(MASSOR) med samlingsobjekt för årets bästa OverGr. Rondell kommer bli fina bilder på det med om någon vet vart jag kan få tag på en 500-1000.. till billig peng!Tack på förhand!

    MVH, DeZz. Ha en strålande sommar i i sydläge!

  • entalpi

    Member
    2012-06-29 at 04:45

    Kör ett tält på 160cm höjd, 90x90cm yta.
    2 x 400w hps i cooltubes, dvs 800w hps.
    Professionell näring, även tillskott som mg och pk.
    Samt rotningstillskott.

    Kör förnärvarande dessa 4 strains:
    1x Auto NL – Feminised
    http://www.pickandmixseeds.co.uk/products/female-auto-nl

    1x Outdoor Grapefruit – Feminised
    http://www.pickandmixseeds.co.uk/products/female-outdoor-grapefruit

    1x B.Lee Automatic – Feminised
    http://www.pickandmixseeds.co.uk/products/kannabia-blee-automatic

    1x Afghan Kush Ryder – Feminised
    http://www.pickandmixseeds.co.uk/products/world-of-seeds-afghan-kush-ryder

    Dessa 4 åker i smartpots med jord som jag blandar med vermakulite, perlite, divärse små lavastenar, cocos och sånt för att få till bra syresättning.

    Är på g nu att bygga lite små hydroenheter till kommande sådder, behöver bara mer fröer. Plats i tältet finns det gott om.

    Så ja, jag kommer till att köra med rätt grym setup och jag har ett par års erfarenhet av odling, något års erfarenhet av hydrosystem av de olika slag.

    Du når mig på [email protected]