Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Dosering av gräss, oralt intag.

  • Dosering av gräss, oralt intag.

    Posted by mellow on 2003-04-04 at 14:56

    Tjena!

    Skall gå på SAMA imorgon och tänkte att jag den här gången skulle slippa att diskret röka där inne genom att trycka i mig rikligt med choklad utblandat med gräss innan.

    Problemet är bara att jag inte vet riktigt hur mycket som är lagom, grässet är ganska standard potent skulle jag gissa. Annars när jag äter choklad så brukar jag röka också så lite svårt att veta hur mkt effekt man fått av chokladen annars.

    Enda gången som jag enbart ätit choklad så hade jag blandat med hasch och blev riktigt ärkestend på en finare middag hos en kompis, men klarade mig bra genom att relativt mycket hålla käften och äta tok mycket god mat :)

    Vill hamna på en lagom nivå för att kunna njuta av musiken och vara lite social mellan 18-02. Så någon som har några bra rekommendationer ?

    Men som sagt hellre lite för mycket än för lite, men inte mycket för mycket om ni förstår ungefär.

    // mellow

    replied 19 years, 6 months ago 4 Members · 4 Replies
  • 4 Replies
  • Zap

    Member
    2003-04-04 at 16:26

    är lt tnad nu, mn, nackt om att man blr mr bruad av att man ätr grät är bara ny, hlt bortkatat, du mår ktmyckt bättr om du rökr, är du ut ftr n märttlland ffkt å ka du äta, pladrar lt nu, alkohåkl och grä

  • Aghori Baba

    Member
    2003-04-05 at 10:07

    Jag brukar göra choklad med kanske 1,5- (mycket) gräs i, sedan delar jag upp det i knäckformar el dyl och doserar så varje form innehåller ca 0,5 g. Jag börjar med att kanske käka 1,5 – 2 st, väntar en tim och känner efter. Vill jag ha mer käkar jag bara mer…. Men för min del är 1g ganska lagom för fest, kanske lite mycket om man ska på middag 😆

    Annars kan man ju lösa några g i lika många cl 90% sprit. Passar utmärkt att ha med sig en jätteliten flaska i fickan. Problemet är att det här sättet kräver lite tid för att dra, så det är inget man gör ett par timmar innnan man ska ut tyvärr.

  • mellow

    Member
    2003-04-05 at 10:46

    Har förberett det nu iallafall, tog ca 1-1.5 g och lät det bubbla lite i smör i en kastrull ett tag, hällde sedan i mjölk och oboy. Så tänkte värma upp det sedan och dricka det innan jag går hemifrån. Tänkte ta med mig en katastrof joppe och ute ifall
    att det behövs, annars är det ju alltid bra med på hemvägen.

    ps..

    Om det är någon mer som skall till SAMA så är det jag i svarta kläder och kängor :)

  • Karl Hungus

    Member
    2003-04-05 at 11:43

    Att äta hasch måste väl vara det mest hälsosamma sättet att bli hög på?