Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Diskussion om U| Nyheter UK: Cannabis Psychosis – Off Your H

  • Diskussion om U| Nyheter UK: Cannabis Psychosis – Off Your H

    Posted by Atouk on 2006-02-20 at 21:26

    Länk till U| Nyheter UK: Cannabis Psychosis – Off Your Head: https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=369358

    Märkligt att inte nästan hela generationen med 40-talister är schitzo i så fall eftersom långt fler än hälften rökte på minst en gång under 60-talets andra hälft.

    Jag kunde dock inte hitta något nytt i de där artiklarna, ingen har någonsin påstått att det är bra för unga människor med psykiska problem att missbruka cannabis.

    Jag kan sätta 2¢ på att denna “nya rapport” kommer att referera till den ovetenskapliga svenska studien av värpliktiga som kom för något år sedan.

    replied 16 years, 8 months ago 3 Members · 3 Replies
  • 3 Replies
  • Kattspya

    Member
    2006-02-21 at 19:40

    @Atouk wrote:

    Jag kan sätta 2¢ på att denna “nya rapport” kommer att referera till den ovetenskapliga svenska studien av värpliktiga som kom för något år sedan.

    Vad var det för ovetenskapligt med den svenska rapporten? Om jag inte missminner mig fann den att det var 6-7 gånger högre risk att drabbas av schizofreni om man rökte på mycket innan fjorton. Jag vet inte vilka slutsatser som drogs men om man inte kontrollerar för andra faktorer så låter inte 6-7 ggr särskilt fel. Men det var kanske avsaknaden av kontroll för andra faktorer du syftade på?

  • reaper

    Member
    2006-02-21 at 21:01


    BANS AND BUSTS
    . Cannabis was banned in 1928 after a Chinese musician was accused of giving hashish to three women found near-naked in his flat in Cardiff.

    står i slutet av
    @edisonsMedicine wrote:

    http://www.mapinc.org/ccnews/v06/n223/a04.html

    hur kan ett sådant bra tillfälle sluta så jävla illa.. nån måste ha hatat honom.. 😈

    @Kattspya wrote:

    Om jag inte missminner mig fann den att det var 6-7 gånger högre risk att drabbas av schizofreni om man rökte på mycket innan fjorton. Jag vet inte vilka slutsatser som drogs men om man inte kontrollerar för andra faktorer så låter inte 6-7 ggr särskilt fel. Men det var kanske avsaknaden av kontroll för andra faktorer du syftade på?

    Skulle bara säga att jag tycker ändå att det borde vara åldersgräns på röka om det var legaliserat. Alcohol och Tobak borde oxå kunna leda till schizofreni om det brukas mycket av barn under 14. nån som läst den rapporten?

    piz

  • Atouk

    Member
    2006-02-21 at 21:37