Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Cannabisodling › det här ph’t…?
-
det här ph’t…?
Posted by gringo on 2008-12-18 at 13:36jaa, har alltså ingen ph+ hemma och undrar om man kan använda
bikarbonat utan tråkiga följder 🙄eller om man kan använda ngt annat
edit
replied 13 years, 10 months ago 4 Members · 17 Replies -
17 Replies
-
Kranvatten är basiskt. Du kan tillsätta det tills du får det önskade pH-värdet.
Bikarbonat är bra om du vill höja KH-värdet, jag vet inte hur pH:t påverkas av det om det är för surt. Möjligtvis att det kan stabilisera sig och höjas litet. Det får någon annan svara på.
-
använder nämnligen hesi hydro och när man blandar näring efter schemat blir ph på tok för lågt.
blandar man då i mer vatten så behövs det en del och då är det ju itne så mkt näring kvar:P -
Det låter inte så farligt lite. Fast om du testar med bikarbonat så ökar ju KH-värdet och pH:t borde stabiliseras på ett högre värde än det du har nu i alla fall. Sedan brukar väl folk sänka sitt pH till kring 5,5 där näringarna tas upp aningen snabbare? Jag skulle vara nöjd om pH:t låg stabilt på 5,5. Men troligtvis höjs det tillbaka igen över natten.
-
har viktigt är kh värdet då?
hur påverkas dom utav det?hittar bara massa info om fiskar och akvarie:P
edit, Någon ? vill helst kirra de så snabbt som möjligt 🙄
-
Det kvittar nog egentligen i en jordodling. Jag skulle vattnat med det vatten som du har. När det är i jord så spelar ju inte pH:t på bevattningsvattnet en lika stor roll för att jorden kan buffra pH:t som jag har förstått det.
Jag skulle inte orka pilla med KH om jag odlade i jord. Du kan testa att söka på alkalinitet, det är i princip samma sak som KH-värdet
Du kan lära dig ganska mycket från akvariesidor, akvaristerna har bra koll på vattenkemi om du nu är intresserad.
-
Du borde satsa på allt mellan 5.6-6.1 så det ser rätt bra ut tycker jag…
-
@Ryder wrote:
Du borde satsa på allt mellan 5.6-6.1 så det ser rätt bra ut tycker jag…
😯 har kört med ph 6.5-6.9 sen start och dom har mått superb.
nu känner jag mig inte lika säker längre 😳Följde den här bilden:
är ju med i sherlia’s guide osv
hur kmr det sig att dom har mått bra under vegg då lixom,
eller ska man kanske sänka ph:t till/under blom ?är jag helt go nu eller ?
dumma dumma dumma dumma mig…
edit
-
Om du går efter det där så har du väl legat på ett ganska bra pH under odlingen?
Sedan skulle jag nästan våga påstå att pH inte är så viktigt som folk påstår. Visst gör det skillnad men om den är så stor som folk påstår det vet jag inte. Man ser ju folk som lyckas mycket bra helt utan koll på pH:t
-
@Urbanan wrote:
Om du går efter det där så har du väl legat på ett ganska bra pH under odlingen?
joo det trodde jag med, men nu blir jag förvirrad.
bilden visar ju 6 – 7 som otimalt ph?(vilket jag har aänvänt mig av)
men nu har jag sänkt ph till 6.0 som ryder sa.avrinningsvattnet är detsamma
-
De värden jag sett rekommenderas oftast(folk säger olika hela tiden) är mellan 5,5 och 6,4. Litet högre eller litet lägre kvittar ju men bara det inte går för långt ifrån.
-
Att riktvärdet för pH skulle vara olika för olika system eller olika medium är en gammal myt som verkar vara odödlig. pH-schemat ovan stämmer dessutom inte. Ligger man runt 5,5 är allt frid och fröjd. Rötterna hos en växt känner inte av om den står i jord, cocos eller rockwool. Inte heller bryr den sig om vilket system du kör. Så länge pH är stabilt och inom ramen (så inga ämnen blockeras, 5,5-6,0 så är man säker) funkar det.
-
Det där diagrammet är missvisande. Det är som Groddarn säger, att det är ett pH-värde som växten mår bäst av.
Jag har läst till mig att 5,2-5,5 skulle vara optimalt i alla medium vilket jag har hållit fast vid väldigt länge. Men nu har jag en ändrad åsikt då det är allmänt känt på utländska forum att 5,6-6,1 skall vara mest optimalt. (inklusive hydro) ICMAG t.ex… Så jag satsar på ett pH på 5,8. Vilket verkar funka prima
Anledningen att pH-värdet i jord sägs skall vara högre är att jordens microbiologi har en neråt-buffrande effekt på pH-värdet, då de bryter ner organiskt material till näringssalter. Men det behövs bara ta hänsyn till då du odlar långsamt växande krukväxter där jorden skall hänga med ett tag. Vilket är helt orelevant för Cannabisodling…
Jag snackar lite om det i den här tråden:
https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=60687&highlight=Har du bevattningsvattnet mellan 5.3 – 6.5 så kommer du lyckas bra. Sen är det bara en fråga hur mycket du vill optimera din odling.
Ryder