• Då va det dags.

    Posted by dr_zoidberg on 2004-03-04 at 22:08

    Kära vänner och folk jag inte känner. Nu har det blivit dags för årets första soldrivna uppdrivning. I mitt fönster står just nu ett litet drivhus med två stycken små krukor i vilka det befinner sig två Orange Bud som jag hoppas ska sticka upp nosen lagom till nästa vecka. Vi får se om det måhända är lite för tidigt på året, men jag tror nog att det ska fungera eftersom jag har fuskat lite och satt upp en 40wattare som ska få flåsa dom lite i nacken. Bilder kommer att dyka upp i bildbanken så fort det finns något att fota. Bespara mig erat “det kommer inte att funka gnäll”. Detta är testkörning föt att se om det funkar, jag har inte sagt att det gör det.

    Fred!

    replied 18 years, 7 months ago 3 Members · 11 Replies
  • 11 Replies
  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:19

    Hoppas inte snuten tittar in bara…
    8)

  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:28

    Varför ska man bespara dig med “det kommer inte funka” när du har det som alternativ i din omröstning? 😉

  • dr_zoidberg

    Member
    2004-03-04 at 22:34

    För då slipper tråden upptas av onödiga inlägg där folk bara grinar över att allt kommer att gå åt helvete. Då kan gnällspikarna få uttrycka sitt missnöje i statistiken i stället. :)

    @Aquel wrote:

    Hoppas inte snuten tittar in bara…
    8)

    Sluta skrämmas! 😯

  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:36

    Tror det kommer funka alla tiders! :D

  • PachiPachiHand

    Member
    2004-03-04 at 22:42

    Lycka till! :)

  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:44

    hehe, jo det är ju sant. Ska dom planteras ut sen eller?

  • dr_zoidberg

    Member
    2004-03-04 at 22:49

    kanske. jag vet inte riktigt vad jag ska göra med dom. det är som sagt bara på kul för att se om det funkar såhär tidigt. men om jag får upp en tjusig dam så blir det nog så att jag klonar henne och driver upp en massa småflickor som får komma ut i naturen när det börjar våras. jag odlar hydro i vanliga fall, men just nu är min setup påväg till hemlig ort för att där byggas ut till ett mindre plantage. :crazy:

  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:51

    Om du ska plantera ut dom kan det nog gå bra, om det bli honor och du inte bor i nordligaste norrland, vill säga. Ska du ha det inomhus får du nog braka på med lite mer ljus, tycker jag allt.

  • reaper

    Member
    2004-03-04 at 22:52

    Kör på sticklingar och sätt ut.. Kommer bli skitbra.. :D

  • dr_zoidberg

    Member
    2004-03-04 at 22:56

    @Chafförn wrote:

    Om du ska plantera ut dom kan det nog gå bra, om det bli honor och du inte bor i nordligaste norrland, vill säga. Ska du ha det inomhus får du nog braka på med lite mer ljus, tycker jag allt.

    Jag bor ganska lång från norrland, så det ska nog fixa sig.
    Mer ljus säger du? Jag ska utreda det hela och se över mina resurser.

    @svin1 wrote:

    Kör på sticklingar och sätt ut.. Kommer bli skitbra.. :D

    Du tycker det? Ja. Då får det la bli så. :D
    Är det mot reglerna att tipsa om intressanta “promenadslingor”? ;)

  • dr_zoidberg

    Member
    2004-03-05 at 09:25

    Idag, 20 timmar efter plantering kan jag med glädje meddela er att Jane har grott och nu är i full gång med att bli stor och fin. Marry å andra sidan har inte sätts till ännu, men hon dyker förmodligen upp innom kort hon också!

    Bilder kommer på måndag.

    Fred!