Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Samhälle och kultur › U| Medicinsk cannabis › Cannabis vid cellgiftsbehandling
-
Cannabis vid cellgiftsbehandling
Posted by Pale on 2005-12-07 at 10:37Hejsan!
Är ny här på swecan.Det är som så att 2003 fick jag Cancer i Lymfkörtlarna. (hodgkins sjukdom)
Har fått cellgiftsbehandlingar 3*6, 3*4 gånger och så en högdosbehandling innan jag gjorde en transplantantion av mina egna stamceller.
Hur pass bra medicinerna man får som ska lindra kräkningar och så fungerar kan man ju diskutera. Jag har iaf mått riktigt skit.
Och som biefekt så blir man redigt förstoppad utav det.Folk har frågat på flera håll och tipsat om att cannabis används i andra länder för att lindra illamående och få upp aptiten.
Och det skulle värkligen behövas.
Första gången gick jag ner från 85 till 65 kilo. Kunde inte äta alls nästan och fick sondmatas lite då och då.Efter cellgiftsbehandlingen så gick jag tillbaka till 80 kilo.
Och sen ner till 70 igen andra gånger jag fick cellgifter.Sen tillbaka till 80 igne. Och åter igen, radan innan jag ska få cellgifter igen är jag nästan nere på 70.
Jag försöker äta och så, men har inte alls samma aptit som när man är frisk.Nu blev detta ganska utdraget, men jag ville ha lite bakgrund till varför jag frågar.
Jag går på regelbunda blodprover för att kolla så mina värden är okey. Plus att under cellgiftsbehandlingar så tar dom ett blodprov varje morgon.
Det jag undrar över är om dom skulle märka att jag rökt lite knastrumpet?
Eller måste dom kolla efter just THC för att se det?Jag har rökt förut, men inte medans jag vart sjuk i cancer. Som alla andra ungar provade jag ett par gånger under skoltiden.
Jag undrar även lite över vilken sorts gräs man skall röka?
Har läst halva natten här på swecan och det värkar ju vara rena rama djungeln.replied 16 years, 9 months ago 4 Members · 18 Replies -
18 Replies
-
Nej det är ingen som kommer att märka det. Inga narkotika prov tas någonsin utan att du meddelas innan. Det är heller ingenting som intresserar dina läkare.
Den effekt du kan räkna med cannabis är stimulerad aptit och mindre illamående.
Dessutom har man i flera studier visat att CB och ämnen i CB på olika sätt kan ha annan positiv verkan vid olika typer av cancersjukdomar. Att detta även gäller en person som röker verkar tveksamt men det är ju i så fall en bonus.
I övrigt gäller det ju att få i sig massor av naturliga antioxiderande ämnen av olika typer. Flera studier har visat att du får färre skador och biverkningar av cellgifter och strålning. Dessutom har flera av dem antitumör egenskaper.
Färgglada grönsaker, grönt te, gurkmeja, rooibos, mörkgröna grönsaker, broccoli, massor av färsk frukt, gullök, rödlök och vitlöko.s.v.
Kopierade in den här biten som jag hittat och sparat och editerat den lite. Den sammanfattar studier av antioxiderande ämnen i samband med cellgiftsbehandling.
Sök gärna mer information själv för själva studierna och mer exakt information!Lycka till!
Vitamin A och karotenoider
Lykopen har i en dubbelblind-studie påvisats ha effekt mot prostatacancer.
Retinolsyra har visats effekt vid behandling av akut promyeloisk leukemi.
Vitamin A och beta-karotin ökar effekten av strålning in vivo och vitamin A ökar responsfrekvensen på patienter.
Tillskott av vitamin A till kombinerad kemoterapi gav ökad effekt i två studier på patienter.
Vitamin A interfererar ej med methotrexat, cisplatin eller etoposid.
Det saknas studier som påvisat reducerad effekt av kemoterapi, när man samtidigt ger A-vitamin.Vitamin C
Vitamin C ökar effekten av strålterapi och minskar biverkningarna.
Vitamin C ökar effekten av cyclofosfamid, vinblastin, doxorubicin, 5-fluorouracil, procarbazin och asparaginas in vivo.
Samtidig tillförsel av vitamin K förstärker ytterligare de två ovan nämnda effekterna av vitamin C i djurförsök.
Det finns inga publikationer, som påvisat minskad effekt av kemoterapi som en följd av C-vitaminbehandling.
Vitamin C kan öka resistensen mot doxorubicin hos bröstcancerceller, som redan är resistenta, men ej hos icke-resistenta celler.Vitamin E
Vitamin E inducerar apoptos (celldöd) hos experimentella cellinjer.
Vitamin E i kombination med omega-3 omättade fettsyror (“fiskfettsyror”) ökade överlevnadstiden hos patienter med terminal cancer.
Vitamin E förstärker effekten av 5-fluorouracil, doxorubicin och cisplatin in vivo.
Det finns ingen dokumentation in vivo , som påvisat reducerad effekt av kemoterapi vid tillförsel av vitamin E.Selen
Viss positiv effekt in vitro och in vivo på tumörutveckling och symptom.
Selen ökade aktiviteten av cisplatin på möss och minskade cisplatinets toxicitet på patienter.
Det finns ingen dokumentation, som påvisat att selen kan reducera effekten av kemoterapi.Melatonin
Melatonin ökar tumörcell apoptos (celldöd).
Melatonin minskar kachexi-symptom (utmärgling) hos cancerpatienter.
Melatonin som enda behandling ökar överlevnadstiden hos cancerpatienter i terminalskedet.
Melatonin ökar effekten av strålbehandling på cancerpatienter.
Melatonin ökar överlevnadstiden och tumörrespons hos patienter, som behandlas med tamoxifen, cisplatin och etoposid.
Det saknas dokumentation som påvisar minskad effekt av kemoterapi, när melatonin ges samtidigt.Flavonoider
Flera flavonoider ökar cancercellers känslighet för strålning.
Många flavonoider (epigallocatechin gallat från grönt te, genistein från soja och rödklöver, curcumin från gurkmeja, silibilin från mjölktistel, quercetin från många gula vegetabilier) har en tydlig antitumöreffekt.
Flera flavonoider ökar tumörcellers strålkänslighet.
Grönt te, quercetin och genistein ökar koncentrationen av kemoterapeutika i resistenta cellinjer.
Quercetin ökar antitumöraktiviteten av cisplatin och busulfan och interfererar ej med doxorubicin eller etoposid.
Tamoxifenaktiviteten reduceras in vivo i djurförsök av tangeretin och in vitro av genistein. -
Avseende typ tror jag knappast att det är ingen större skillnad.
Vissa föredrar starkare sorter för att röka mindre. Andra föredrar svagare. En del firmor arbetar med att ta fram speciella sorter för olika sjukdomar men det är mest relevant när CB används mot muskelspänningar.
För din del välj något du tror att du gillar.
-
Tackar för en mycket bra svar
Jag äter även Chlorella lite då och då. En sorts alg som jag fick tips om.
Det smakar fruktansvärt, men det är ett bra kosttillskott och ska fungera bra tillsammans med cellgifter, så jag får pilla i mig de små äkliga pillrena.
Luktar ungefär som fiskmatJa då är det väl dags att hitta någe grönt då.
Funderar oxå på om det är bra om jag röker det?
För jag ett flertal små tumörer i båda lungorna.
Och man blandar väl ändå gräset med tobak? -
Färgglada grönsaker, grönt te, gurkmeja, rooibos, mörkgröna grönsaker, broccoli, massor av färsk frukt, gullök, rödlök och vitlöko.s.v.
ja och alger finns torkade och är kanske värdens näringsrikaste närings ämne inehåller precis allt som man behöver, i en nartulig balans.
annars tror jag att en vetenskaplig studie har visat att canabinoiderna angriper canser celler, kolla dock upp det innan du prövar.
/Tigern
-
Har läst ännu några timmar här på swecan och förstått att vissa ger upp-rus medans andra ger lite mer neråt.
Det ända jag har upplevt när jag provat för flera år sedan var att det kändes som att jag var väldigt tung. Ville typ bara ligga ner hela tiden.
Är det “indica” eller “sativa” man ska ge sig på?
Eller vad rekomenderas?
Det får järna vara lent att röka. -
Vill du ligga ner så är det indica som gäller, sativan är mer “festlig” anser dom flesta. Många som tar cannabis av medicinska skäl verkar föredra indica har jag fått för mig, men det skadar inte att prova sig fram. Hur lent rökat blir beror ffa på framställningsmetoderna, men även genetik och rökdon. Mitt tips är någon form av vattenpipa eller vaporizer. Om du inte gillar rök öht så kan du äta cannabis, lös upp det i lite fett bara. Obs. att cannabis tar längre tid för att börja verka när man äter det.
-
om du inte vill röka så kan du göra te på gräset, blanda med lite honung. de brukar jag göra smakar fint, om man är lite snål kan man äta upp gräset äferåt, tror inte man får i sej allt genom tet. smakar nog bätre än alger iallafall 😉
indika är de vanligaste när man snackar om medecinsk cannabis. men det är nog mest när det gäller att motverka verk och dyligt. tänk på set and settings(fins en tråd om det tror jag). sativa är lite lättare att få nojjor av. så om du känner dej nervös så rekomenderar jag indica.lycka till och hoppas du blir frisk och inte behöver lida allt för mycket. det är en bra erfarenhet du går igenom, du kommer stärkas av det här i efterhand! 😉
-
du har väl inte missat den här tråden? https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35598
och den här: https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=34620
du är inte ensam, alltid lättare när man är flera i samma sits
-
Lider själv av Hodgkins sjukdom just nu och går på behandling för det. Jag känner igen en del av det du skriver, det som har varit skönt i mitt fall är att jag inte mått så särskilt dåligt av cellgifterna. Och där har marijuana definitivt hjälpt. All eventuell illamåeende försvann eller överskuggades av ruset och det kändes som att vara hög som vanligt.
Annars håller jag med föregående talare, pröva dig fram, om du har chans att välja mellan indica och sativagräs, personligen gillar jag sativa bäst. När det gäller lindring av illamåeende har jag inte märkt någon större skillnad, det är “grundruset” som är viktigt.
Jag skulle dock rekommendera dig till att röka gräset om du inte har tillgång till som sagt vattenpipa eller vaporizer. Vattenpipa renar nog inte röken men den gör det absolut lättare för dig att inandas. Vaporizer är det ultimata när det gäller medicinsk användning, men sådana kan vara dyra. Pröva med att skippa tobaken och rök det rent, kanske i pipa om du bestämmer dig för att röka.
Välkommen att pm:a om det är något annat.
Mvh.
Ises -
@Ises wrote:
Lider själv av Hodgkins sjukdom just nu och går på behandling för det. Jag känner igen en del av det du skriver, det som har varit skönt i mitt fall är att jag inte mått så särskilt dåligt av cellgifterna. Och där har marijuana definitivt hjälpt. All eventuell illamåeende försvann eller överskuggades av ruset och det kändes som att vara hög som vanligt.
Annars håller jag med föregående talare, pröva dig fram, om du har chans att välja mellan indica och sativagräs, personligen gillar jag sativa bäst. När det gäller lindring av illamåeende har jag inte märkt någon större skillnad, det är “grundruset” som är viktigt.
Jag skulle dock rekommendera dig till att röka gräset om du inte har tillgång till som sagt vattenpipa eller vaporizer. Vattenpipa renar nog inte röken men den gör det absolut lättare för dig att inandas. Vaporizer är det ultimata när det gäller medicinsk användning, men sådana kan vara dyra. Pröva med att skippa tobaken och rök det rent, kanske i pipa om du bestämmer dig för att röka.
Välkommen att pm:a om det är något annat.
Mvh.
IsesTack för den infon
Det var det jag ville höra.
Antar att du provat primperan eller andra tabletter mot illamående?
Det är ju olika hur folk mår av cellgifter, beror ju lite på vad man får.På vilket sjukhus behandlas du?
Jag har fått större delen av min behandling i uppsala. -
@Zoo wrote:
Vill du ligga ner så är det indica som gäller, sativan är mer “festlig” anser dom flesta. Många som tar cannabis av medicinska skäl verkar föredra indica har jag fått för mig, men det skadar inte att prova sig fram. Hur lent rökat blir beror ffa på framställningsmetoderna, men även genetik och rökdon. Mitt tips är någon form av vattenpipa eller vaporizer. Om du inte gillar rök öht så kan du äta cannabis, lös upp det i lite fett bara. Obs. att cannabis tar längre tid för att börja verka när man äter det.
Problemet är väl inte röken så, var rökare (tobak) i ett antal år, men slutade för typ 5år sedan pga. träningsresultat.
Det är mer om det kan påvärka de tumörer jag har i lungorna? -
Jag kan inte svara på den frågan. Det finns uppgifter på att THC motverkar cancerutveckling. Men det bildas oxå cancerogena ämnen när man bränner organiskt material, cannabis är inget undantag. En vaporizer torde vara den bästa lösningen för dig, där slipper du undan dom cancerogena ämnena helt.
-
om du inte vill röka så kan du göra te på gräset, blanda med lite honung. de brukar jag göra smakar fint, om man är lite snål kan man äta upp gräset äferåt, tror inte man får i sej allt genom tet. smakar nog bätre än alger iallafall
många personer med cancer framför allt i buken har haft mycket positiva erfarenheter av att äta alger, därför tänkte jag att det kanske skulle vara intressant i sammanhanget.
Green2Herman bidrog ju med en lista på olika antioxidanter och vilken efect dom har på cancer sjukas tillstånd dessutom är proportionerna viktiga eftersom olika vitaminer samverkar alger innehåller alla dessa ämnen i rätt balans. mycket bra att äta för alla människor alltså kanske framför allt om man har cancer. det är inte jobbigt heller man rör bara ner 2 teskedar två gånger om dan i vatten smakar rätt konstigt och ser ut som grönt mjöl ungefär.
/Tigern
-
@Tigern wrote:
om du inte vill röka så kan du göra te på gräset, blanda med lite honung. de brukar jag göra smakar fint, om man är lite snål kan man äta upp gräset äferåt, tror inte man får i sej allt genom tet. smakar nog bätre än alger iallafall
många personer med cancer framför allt i buken har haft mycket positiva erfarenheter av att äta alger, därför tänkte jag att det kanske skulle vara intressant i sammanhanget.
Green2Herman bidrog ju med en lista på olika antioxidanter och vilken efect dom har på cancer sjukas tillstånd dessutom är proportionerna viktiga eftersom olika vitaminer samverkar alger innehåller alla dessa ämnen i rätt balans. mycket bra att äta för alla människor alltså kanske framför allt om man har cancer. det är inte jobbigt heller man rör bara ner 2 teskedar två gånger om dan i vatten smakar rätt konstigt och ser ut som grönt mjöl ungefär.
/Tigern
Att alger innehåller alla dom ämnen vi vill ha stämmer inte riktigt.
Av dom erfarenheter som har samlats tyder allt på att man vinner på att kombinera ett flertal olika antioxiderande ämnen från varje typ, och även ämnen av olika typ.
Effekten kan ju delas in i olika delar i samband med cellgiftsbehandling…
1-> Får cellgift att fungera bättre, d.v.s. skadar sjukdomen mer.
2-> Minskar skadeverkningen på den friska kroppen.
3-> Antitumör egenskaper.1) och 2) hittar vi ju hos alla antioxiderande ämnen och har bör alger vara klockrent! Vi har antioxiderande spårämnen som zink, koppar, selen m.fl. Dessutom innehåller algerna andra typer av ämnen.
Men när vi kommer till egenskaperna i 3 är det framför allt flera olika naturliga flavonoider som du vill kombinera tillsammans. Grönt te, gurkmeja, rooibos, broccoli m.fl. Gör en stark kopp té fyra gånger dagligen med grönt te, rooibos och gurkmeja. Mixa broccoli med apelsiner med det vita kvar och drick fyra gånger. Där har du direkt täckt upp en ordentligt dos!
Sedan har det för många lönat sig att ta en ordentlig dos C-vitamin i form av tillskott några gånger per dag.
Både alla goda flavonoider och C-vitaminen kommer dessutom minska skadeverkningarna av cellgiftet och förstärka den effekt som algerna redan har. Resultatet du kan förvänta dig är bl.a. något mindre illamående.
Melatonins effekter är jag inte inläst på men det har viskats länge om goda resultat där också i samband med cellgiftbehandling. Om inte annat är ju melatonin en brutalt kraftigt antioxiderande effekt i nervsystemet.
-
Blev faktiskt lite inspirerad och tog mig ett litet mellamål med 5 brocooli bitar, två teskedar gurkmeja ned rört i vatten, 1 selen tablett, 2 apelsiner, 1 kopp grönt te, vitlök och rödlök, 1/2 l groddar av sesamfrö, alfalafa och gröna linser