Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Nyheter Cannabis ökar efter brittisk lagändring

  • Cannabis ökar efter brittisk lagändring

    Posted by SleepaZ on 2005-01-31 at 09:29

    Cannabis ökar efter brittisk lagändring

    Quote:
    GLASGOW Sedan regeringen i Storbritannien för ett år sedan nedgraderade cannabis (hasch och marijuana) farlighetsgrad från klass B drog till klass C har användning och odling av drogen i Skottland ökat explosionsartat, enligt polisen. Men brittiska inrikesministeriet menar att den omstridda ändringen innebär besparingar eftersom färre grips av polisen.

    I Strathclyde har polisen beslag av hemodlad cannabis fördubblats och i Tayside har beslagen ökat sex gånger. Polisen misstänker att odlingen har ökat eftersom allmänheten inte tror att de riskerar åtal.
    -Beslagssiffrorna har ökat signifikant och det verkar vara många fler som odlar sin egen cannabis eftersom de har intrycket att polisens aktivitet har minskat, säger Kenny Simpson, narkotikakoordinator vid Strathclydepolisen, till tidningen The Herald

    Utvecklingen har fått de skotska rektorernas organisation, Headteachers‚ Association of Scotland, att varna för utvecklingen. Organisationens talesman Alex Easton säger till BBC att cannabis på många skolor idag är vanligt och verkar motsvara tobaksrökning vid cykelstället förr.
    Easton menar att beslutet att nedgradera cannabis var fel ”eftersom det budskap man verkar ge barnen är att drogen är säker”.

    På det brittiska inrikesdepartementet är man dock nöjda med förändringen, enligt The Press Association. Nedgraderingen har sparat polisen i England och Wales ungefär ”199 000 timmars polisarbete” eftersom polisen gripit nästan 25 000 färre personer. Cannabisanvändningen har enligt inrikesministeriet inte ökat, utan ligger ”stabilt” på ungefär var fjärde person i åldern 16 till 24 år.

    Det konservativa Torypartiet anser däremot att nedgraderingen var ett misstag och lovar att åter göra cannabis till en klass B drog om de får makten efter det parlamentsval som väntas i maj.

    • I Storbritannien är narkotika indelat i tre klasser. Klass A är de som bedöms som mest farliga, till exempel heroin och kokain. Klass B är mellangruppen, bland annat amfetamin och klass C är de som betraktas som mindre farliga, förutom cannabis bland annat anabola steroider.
    Även om cannabis är en klass C drog är innehav och försäljning av drogen fortfarande brottsligt, men innehav leder normalt inte till ett gripande. Maxstraffet för försäljning av större mängder cannabis är dock fortfarande strängt, 14 års fängelse.

    http://www.drugnews.nu/article.asp?id=2486

    Lite news från fajaf
    http://fajaf.com/050130_canstudie.html

    replied 17 years, 8 months ago 2 Members · 2 Replies
  • 2 Replies
  • SleepaZ

    Member
    2005-01-31 at 11:22

    199 000 timmars polisarbete till rikiga brott är väl inte fy skamm.
    Och det med skolorna får man lösa på lokal nivå. Sätta upp regler för enskild skola vad som gäller angående droger. Nolltolerans skall givetvis gälla vid skolor oavsett om drogerna är lagliga eller ej.

  • Trestor

    Member
    2005-01-31 at 22:28

    Alltså, Drugnews och brittiska polisen misstolkar ju troligen vad som hänt. Bara för att polisen hittat fler odlingar och beslagtagit mer gräs betyder det inte att fler använder cannabis. Det betyder inte ens att det odlas mer. Troligen är det bara så att folk är mindre försiktiga och gömda nu, dvs det har blivit mer synligt. Problem försvinner inte för att man sopar det under mattan som i Sverige…