-
Cannabis hjälpte mig bli kvitt med alkoholl
Det var 30 år som jag har suppit som fan. Jag var inte alkis- trodde andra.
Men det var det inte , jag drzack allt oftare och oftare. Jag har smuglat spritt hem som de flästa gör. Man går till systemet köper några flaskor, går till bilen lägger flaskorna till atacheväska och man går hem från bilen som en abstinent direktor. Tänk om grannarna skulle se dig med en plast kasse från systemet.
Är det inte dubbel moral?
Så, efter 30 år suppande besökte jag Christiania. Efter min första joint alkohollen smackade inte så bra. Det var skönt. Nu fem år efter min första joint jag är alkohollfri man. Inte någon nykter alkoholist. Jag är alkoholl fri man. Om jag hade fastnat i cannabis?.
Både jag och nej.
Jag har hållit mig cannabis fri i halv år, utan några abstinens problem.
Men jag väljer att helre bli cannabis beroende än alkis.
För resten de flesta alkisar som supper nästan varje dag är mycket respektabla människor som vill inte inse att de är beroende av alkoholl.
I den jävla alkoholiserat samhälle man har mycket lätt att förstå en fulpackat barn eller kvinnomisshandlare. Men man vill inte känna vid en man som röker hasch och skadar ingen. Är det inte konstig?
Den som röker skadar ingen.
Men tänk på alla de som är beroende av alkoholl pengar. Hela akoholl industri.
De tänker inte ens på Wårlds Hälså Organisationens raporten angående cannabis. De har ingen intresse
Men de har intresse att sänka priset på sprit, och det kommer
JAG VILL RÖKA HASCH
ÄR JAG KRIMINELL_ FÖR ATT JAG RÖKER HASCH
JAG MÅSTE
ANNARS KOMMER JAG ATT BLI ALKIS IGEN
JAG HATTAR BLI ALKIS FÖR DÅ SKADAR JAG MINA NÄRMASTE OCH ANDRA MÄNNISKOR
JAG ÄLSKAR HASCH
EFTER EN JOINT JAG ÄLSKAR ALLA OCH VILL INGEN ONT FÖR NÅGON ANNAN
AVKRIMINALISERA MIG
ZIPS Fjutad just nu