Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen cannabis abstinens, får ni det?

  • cannabis abstinens, får ni det?

    Posted by mentorn on 2006-04-01 at 19:31

    Ja som topic lyder, cannabis abstinens, får ni det?

    Själv har jag det nu. Rökt i 4 dagar i sträck denna veckan och får alltid någon konstig abstinens, i form utav att jag längtar efter det och att jag vill ha mer, alltså abstinensen är starkare än kärlek t.o.m! 😯 Helt sjukt, rökt cannabis förut till och från men aldrig upplevt en drogabstinens på shitet! F.ö. tar jag inga andra droger. 🙄

    replied 16 years, 6 months ago 8 Members · 34 Replies
  • 34 Replies
  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 19:48

    starkare än kärlek 😯 antingen har du inte uppleft kärlek eller så måste du vara VÄLDIGT förtjust i maryjane.
    ja kan va sugen att röka, speciellt då man har hemma, men finns det inget så är de inga som helst problem

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 19:50

    Om man inte kan ta ett uppehåll när som helst utan att känna starka abstinensbesvär, då borde man fundera lite. anser jag

  • mentorn

    Member
    2006-04-01 at 20:12

    @666 wrote:

    starkare än kärlek 😯 antingen har du inte uppleft kärlek eller så måste du vara VÄLDIGT förtjust i maryjane.
    ja kan va sugen att röka, speciellt då man har hemma, men finns det inget så är de inga som helst problem

    Alltså jag är inte omänsklig, har upplevt kärlek som alla andra mänskliga varelser. Är coca-cola missbrukare btw. känner inte ens samma abstinens för coca-cola.

    @reloaded wrote:

    Om man inte kan ta ett uppehåll när som helst utan att känna starka abstinensbesvär, då borde man fundera lite. anser jag

    Ja, alltså detta handlar endast om 4 dagar i sträck, inte mer eller mindre.
    Summansummarum är; hur är det möjligt? Alltså detta rör sig inte om kroppsliga besvär, utan psykiska. Kan man verkligen älska en växt så mycket, så man verkligen längtar och gör det mesta för att få mer, det är sjukt. I Love you mary jane… :?: 💡

    edit: Detta har ju trotts allt bara hänt två dagar efter senaste intag. Har alltså utvecklat ett psykisktberoende till thc under en fyra dagar långt bruk , är cannabis beroendeframkallande? Försöker vi mörka sanningen? Kommer vi alla bli tjacktorskar till slut?

    Fortsättning följer

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 20:36

    Klart det är lätt att man kan bli psykiskt beroende av Cannabis, det är ju inte konstigt att vilja må så bra som man kan, helst varje dag. Jag fick rejäl abstinens förra året någon gång, då jag hade rökt upp en hel skörd på några hekton på kort tid, för att helt sluta. Det kändes som om allt var skit, och att jag inte kunde vara lycklig utan weed. Men det gick bara en vecka, så hade jag hitta tillbaks igen, och kunde känna lycka igen. Men det var rätt jobbigt faktiskt. Nuförtiden har jag lättare att vara utan CB, dock så har jag sällan några uppehåll på veckor eller liknande. Gäller att hitta en nivå som passar en personligen tror jag.

    Anyways, bara en liten historia.

    /Stoertkrukan

  • maja

    Member
    2006-04-01 at 20:39

    Nej jag får absolut aldrig abstinens!

    Säger det samma som 666 du måste kan inte ha haft starka kärleksupplevelser, cannabis kan omöjligt skapa samma sorts känslor av “abstinens”, sorgsenhet osv.

    4 dagar låter inte alls mycket, efter 4 dagar är jag bara trött på att röka, när jag väl nyktrat till. Annars när jag är hög kan jag hålla på hur länge som helst, tända en spliff så fort effekten efter den första börjar lägga sig. Men abstinens, nej det har jag inte märkt, jag bara sätter igång och fortsätter gärna så länge det går. :P

    Jag förstår inte hur du menar med abstinens egentligen, känslan av att du vill röka mer? Mår du bra i övrigt? Psykisk abstinens ter sig som fysisk abstinens fysiskt, aldrig hört någon förneka detta. Men är det värre än något annat, nej det är bara så underbart att det blir starkare pga det, dock inget som är svårt att ta sig ur lika lite som tv-tittande.

    Som jag förstår det är din abstinens en längtan efter att röka, har inte alla det? Abstinens skulle jag inte kalla det, mer vilja, vilket kan vara starkare till vissa saker än andra.

    Förstår inte riktigt allt faktiskt, under 4 dagar kan du inte ha utvecklat ett så stark psykiskt beroende hur som helst. Men har du aldrig rökt flera dagar i sträck förut? Jag blir helt förvirrad. :? 8) Peace

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 21:18

    jag har inga direkta problem att ta uppehåll, men jag blir absad när jag gör det, jag försöker ta ett uppehåll på minst 2-3 veckor mellan varje dimmig månad :)
    jag får ett stark sug som varar ungefär 5 dar, sen får jag feta humörsvängningar som håller i sig i typ en vecka, det är den jobbiga biten, jag är på skitskumt humör och lättretad som satan. under under mitt förr förra uppehåll fick jag kraftig dysfori, men det berodde nog inte bara på abstinens, utan att jag hadde låga seretonin nivåer… men det kan man ju bota med lite 5htp, solsken och näringsrik mat :)

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 21:39

    Är coca-cola missbrukare btw. känner inte ens samma abstinens för coca-cola.

    du är nog en persom som har lätt för att bli beroende av saker och ting. grattis

  • mentorn

    Member
    2006-04-01 at 23:20

    maja: Förvirrad, varför då? :? Alltså du säger att jag inte “kan” ha haft starka kärleksupplevelser, men då har du fel. Men cb “abstinensen” eller vad ni vill kalla det slår hårdare, vet inte varför men det är så. Dessutom är canabiodernas endogena agonist anandamid, så det har en länk till kärlek, jo visst. Varför ens påstå något sådant som att jag inte haft starka kärleksupplevelser, endast för att försvara cannabis? Jag har redan bekräftat ditt påstående i inlägget ovan, blir bara så jävla frustrerad det är inte fel på mina kärleksupplevelser, utan min kärlek till cannabis!

    666: Jo, kanske blir lätt beroende utav vissa preparat, men det skumma är ju att jag blir beroende utav cannabis! Kan ju förstå att jag missbrukar coca-cola, blivit en vana, men cannabis?! Har ju fan inte ens rökt det mer än i 4 dagar i sträck nu, liksom inget extrem fall. J

    ag kanske bara överdriver för att allt känns så förjävligt utan cb?! Men faktum kvarstår, jag mår inte bra p.g.a. mitt två dagliga uppehåll från cannabis. Blir grinig och sur sant att jag längtar efter cb och att allt är tråkigt, och att jag gör vadsomhelst för att få en joppe. Okej jag överdriver igen… Whatevaaaah. ➡

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 23:28

    Abstinens är väl lite fel ord i det här sammanhanget tycker jag. Och bara 4 dagar dessutom :D kom igen ge dig, inte en chans att du skulle få abs utav det. Om du nu inte är RIKTIGT klen psykiskt, o är det så illa så kanske det är en god idé att lägga rökat på hyllan för gott.

    Men oandra sidan så finns det ju även vissa som påstår sig trippa på cannabis :D

    Något som däremot kan ge abs vid cold turkey är ifall man röker cannabis under en längre period tillsammans med tobak, men då är det knappast cannabis som är den stora boven.
    Om sömnproblem, svettningar och humörsvängningar osv ska uppstå så krävs det att du rökt dagligen under ett bra tag, inte bara en vecka eller 2..

    Jag tror bara ni har hjärnspöken som lurar i kombination med propaganda + vetskapen om att det är olagligt.
    Att man kanske tänker på att röka/odla osv titt som tätt anser jag inte vara tillräckligt för att kallas abstinens. Men alla är olika och påverkas givetvis olika…

  • mentorn

    Member
    2006-04-01 at 23:39

    @Enviro wrote:

    Abstinens är väl lite fel ord i det här sammanhanget tycker jag. Och bara 4 dagar dessutom :D kom igen ge dig, inte en chans att du skulle få abs utav det. Om du nu inte är RIKTIGT klen psykiskt, o är det så illa så kanske det är en god idé att lägga rökat på hyllan för gott.

    Men oandra sidan så finns det ju även vissa som påstår sig trippa på cannabis :D

    Något som däremot kan ge abs vid cold turkey är ifall man röker cannabis under en längre period tillsammans med tobak, men då är det knappast cannabis som är den stora boven.
    Om sömnproblem, svettningar och humörsvängningar osv ska uppstå så krävs det att du rökt dagligen under ett bra tag, inte bara en vecka eller 2..

    Jag tror bara ni har hjärnspöken som lurar i kombination med propaganda + vetskapen om att det är olagligt.

    Att man kanske tänker på att röka/odla osv titt som tätt anser jag inte vara tillräckligt för att kallas abstinens. Men alla är olika och påverkas givetvis olika…

    Yaaaaman rastafari! :kimblah: (nae seriöst nu :roll:)

    Okej, ger upp. Det var ett aprilskämt. APRIL APRIL, men ville bara lyfta upp detta eftersom det är mörkat. Och har faktiskt ett litet sug eftersom jag inte har något att göra.

    Enviro, känner du mig?! Faktum är att jag trippar på cb, vilket är bra, du kanske inte får ut plantans fulla kapacitet? Tänkt på set & settings? Har fått CEV samt OEV med cannabis, har flytit ur min kropp, åkt in och ut ur ett skummt vrickat tillstånd när jag varit stenad, svårt att förklara. Men faktum kvarstår man kan trippa med cb! Beroende på förväntningar etc, so don’t try to push it! Det kanske inte är en jävla syratripp, men nog kan man få lite tripp på d et. 👿

  • reaper

    Member
    2006-04-01 at 23:47

    Abstinens, trippar…va f*n e det för gräs ni röker?
    Själv drar jag en holk o går o lägger mig, har kört på de ett bra tag, men inte har jag verken abstinens besvär eller tripp effekt.

  • reaper

    Member
    2006-04-02 at 00:06

    @mentorn wrote:

    Enviro, känner du mig?! Faktum är att jag trippar på cb, vilket är bra, du kanske inte får ut plantans fulla kapacitet? Tänkt på set & settings? Har fått CEV samt OEV med cannabis, har flytit ur min kropp, åkt in och ut ur ett skummt vrickat tillstånd när jag varit stenad, svårt att förklara. Men faktum kvarstår man kan trippa med cb! Beroende på förväntningar etc, so don’t try to push it! Det kanske inte är en jävla syratripp, men nog kan man få lite tripp på d et. 👿

    Jag kallar det livlig fantasi ;)
    För det finns ingenting i ett cannabisrus som för mig ens kommer i närheten utav en tripp på tex svamp.
    Visst får man smak, ljud och ljusintrycks-boost och även djupare tankar utav cannabis, men att kalla det för en tripp tycker jag är larvigt. Kallar man ett cannabisrus för en tripp så har man aldrig varit trippad på riktigt :hippie:

  • reaper

    Member
    2006-04-02 at 00:50

    Allt jag vill tillföra är att du MAJA tycks ha en väldigt dålig insikt i hr många som varje dag pptäcker ett starkt beroende av Cannabis. Om man inte vet riskerna eller medger dem ska man inte heller röka. Sorry men så är det. Du påminner mycket om det som sas utav grova missbrukare på NA. Nej det var inte ett sätt att kalla dig pundare. 🙄 Läs mer än bara det positiva om cannabis och bygg på med fakta från allas sida. Det blir så mycket lättare att försvara ett nyttjande om du vet nackdelarna dessutom.

    Phreakish

  • reaper

    Member
    2006-04-02 at 03:11

    Nej jag har aldrig fått abstinens. Cannabis för mig är en krydda på tillvaron, inte mitt syre. Har ett avslappnat förhållande till cb. Har ni inte hört, man kan bli beroende av vad som helst. Man kan också få abstinens av vad som helst. Allting handlar om hur våra hjärnor reagerar på stimuli från omgivningen.
    Att någon då tycker att de får cb abstinens är ju alltså inte så konstigt, utan helt normalt. I grund och botten handlar det om hur man mår.
    Jag skulle t.ex. bli vresig om jag bara fick kall mat i 3 dagar. Jag skulle få sömnbesvär om jag sov rakt på golvet. Dricker jag för lite så får jag yrsel och OEVs en varm sommardag. Stirrar jag in i solen och blundar så får jag CEVs. Osv. Allting handlar om hur våra hjärnor tolkar saker, och det finns inget rätt eller fel. Våra hjärnor fungerar olika, och vi kan inte alla reagera likadant på psykoaktiva droger som cb.

  • dr_zoidberg

    Member
    2006-04-02 at 06:44

    Jag kan få ett sug, men det är bara vanespöken. Klart att det är soft att bli flummig, och SJÄLVKLART är cannabis VANEBILDANDE. Låt oss inte hyckla och mörka. Jag säger inte att man sitter och kallsvättas och skakar om man inte får sin joppe, men det finns ett psykiskt sug. Precis som suget jag kan känna om jag inte har surfat på ett par dagar, eller om jag inte har fått nån sex, men det handlar ju bara om att man skulle vilja bli flummig, inte att man MÅSTE röka för att må bra. Jag brukar motverka detta genom att göra något annat. Sitter man bara och är passiv, vilket man brukar göra när man kickar en pura, så känner man så klart att man vill ha en andra hälften, puran!

    Så tycker jag. Puss o kram.

Page 1 of 3