Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Bloggsöket – helt dött på cannabis.
-
Bloggsöket – helt dött på cannabis.
Posted by Amram on 2009-12-09 at 19:36Skulle tippa att många av er söker på “cannabis” eller “marijuana” på http://www.bloggsok.se för att se vad som skrivs om allas vår favvo. Det gör jag åtminstone. Nästan varje dag har det de senaste åren kommit nya blogginlägg, ibland två-tre på en dag.
Men nu verkar något ha hänt. Antingen har väl intresset för att blogga om cannabis minskat, eller är det censur månne? (börjar känna mig konspiratorisk)
Sedan 24 november (cannabis och fotboll) har inget nytt blogginlägg dykt upp och “cannabis” och “marijuana” finns inte längre på topplistan över mest sökta termer.
Rena tillfälligheter…..eller ska jag ta på mig foliehatten?
///Amram.
replied 12 years, 10 months ago 5 Members · 12 Replies -
12 Replies
-
nä foliehatten behöver du inte ta på dig eftersom censurering blir mer och mer vanligt på internet.. giganter som youtube och google har blivit påkommna med censurering. Kina är inte så långt borta som vi tror tydligen
-
Shit! Du har nog rätt.
Sökte även på “hasch” och “marijuana” och ingen träff senare än 24 november.
….men “kissie oskuld” och “kissie självmord” verkar fortfarande stödjas av sökmotorn. 🙄
///Amram.
-
Märklig och irriterande upptäckt du gjort, Amram. 😡
Man kan söka via Google också (kolla alternativen till vänster), men jag vet inte hur bra det fungerar för dina ändamål.
-
jag skulle vilja rekomendera alla er att använda sökmotorn startpage.com istället, eftersom det nu är vida kännt att google bla nu loggar precis alla era sökningar. på startpage.com är man anonym.
-
Tror du inte att det bara är om man kör med gmail och är inloggad? Om man kör proxy så bör dom inte veta vem som söker vad eller är jag ute och cyklar?
-
scandilous wrote:jag skulle vilja rekomendera alla er att använda sökmotorn startpage.com istället, eftersom det nu är vida kännt att google bla nu loggar precis alla era sökningar. på startpage.com är man anonym.
well det har det gjorts sedan starten och har varit känt sedan dess.
-
Startpage.com är väl en sak, men jag skriver om en annan, nämligen bloggsök – det är det tråden handlar om.
Idéer om vad det jag upptäckt beror på eller förslag på andra bloggsök är vad jag vill prata om.
///Amram.
-
hmm. det låter ju riktigt hemsk att där skulle ha kommit in en censur angåenda cannabis.
prova att skriva inlägg om cannabis och se om sökfunktionen hittar den, då vet vi ju med säkerhet vad för fuffens som är i gryningen.
-
king_size wrote:Tror du inte att det bara är om man kör med gmail och är inloggad? Om man kör proxy så bör dom inte veta vem som söker vad eller är jag ute och cyklar?
förr va det så som du säger ja men nuförtiden så loggas IP till sökningarna
-
När jag söker efter ord eller rubriker i en blogg jag har får jag inga träffar på sidan. Så den kan ju inte täcka alla bloggar..
Min blogg är dock i princip död pga olika anledningar, kan det ha med det att göra? Är bara en månad sen ja skrev där nu.. Men har inte äns nämnt cannabis i den.
-
Jag får inte upp några nya blogginlägg efter den 24/11.. inte ens på
vanliga saker som t.ex mat. Så det är nog ingen censur, de har kanske
lagt sidan på is ett tag. “Kissie oskuld” ger inte heller något resultat -
nino wrote:Jag får inte upp några nya blogginlägg efter den 24/11.. inte ens på
vanliga saker som t.ex mat. Så det är nog ingen censur, de har kanske
lagt sidan på is ett tag. “Kissie oskuld” ger inte heller något resultatOk, jag tar av foliehatten. Det verkar inte vara censur då. Har inte kollat själv, men det verkar troligt det du säger…
Något annat fel alltså.
Man kan använda Googles bloggsök istället.///Amram.