Ett svenskt cannabisforumForumsUniversitetet – CannabisodlingU| SäkerhetBeställa odlingsutrustning på nätet?

  • Beställa odlingsutrustning på nätet?

    Postat av ajminsko på 2014-09-09 at 17:43

    Vet att frågan varit på tapeten förr, men hittade ingen aktuell tråd. Eftersom läget ändå förändras en del med tiden, känns det inte helt omotiverat att fråga med jämna mellanrum.
    Kan man, år 2014, på något vis riskera att råka ut för ett hembesök av tredje part om man beställer odlingutrustning av typen tältpaket och tillbehör från en inrikes webshop?

    svarade 8 år, 6 months sedan 2 Medlemmar · 5 Svar
  • 5 Svar
  • boondock-1

    Member
    2014-09-09 at 17:51

    Jag om sidan skulle lämna ut uppgifter om din beställning till polisen. Men det gör dom aldrig för då skulle ingen handla av dom mera. Sen är det inte tillräckligt för misstanke för dom att göra razzia. Du kan lika gärna odla andra saker en cannabis det vet inte dom. pz

  • barkb

    Member
    2014-09-09 at 18:01

    Är du misstänkt för odling sen tidigare och dom har koll på dig ökar ju självklart risken för vidare kontroll om du köper just odlingsutrustning som är välkänt vid cannabisodling.

  • boondock-1

    Member
    2014-09-09 at 18:07

    Precis. hemmbesök kan man få. men dom kan inte gå in utan beslut. Och sidan lämnar inte ut uppgifter om sina kunder handla på dessa dom säljer inte ut sina kunder till polisen. tarhttp://www.professionalgrow.se/sv/ eller http://www.hydrogarden.se/

  • barkb

    Member
    2014-09-09 at 19:01

    Boondock-1 börjar kännas som vi har viss gemensam bakgrund :clap:

  • boondock-1

    Member
    2014-09-09 at 19:10

    BarkBåtsByggarn:

    kan nog stämma :)