Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Samhälle och kultur › U| Cannabisaktivisten › Behöver hjälp med argument/statistik
-
Behöver hjälp med argument/statistik
Posted by reaper on 2003-02-22 at 14:41Hur många brukar gräs resp. heroin i Holland?
Hur många brukar gräs resp. heroin i Sverige?replied 20 years, 7 months ago 1 Member · 5 Replies -
5 Replies
-
http://www.emcdda.org har en hel del siffror över Europa, bl.a. om cannabisanvändning och tungt missbruk. Deras årliga rapport kan vara väl värd att läsa.
-
Laddade hem den svenska versionen av drog studien i europa. Läste inte igenom allt men tittade på alla grafer och bilder. Tycker att det var ganska luddigt och som jag förstod rapportern så har Holland större problem med Heroin, kokian osv än Sverige.
Så att Holland har mindre tunga missbrukare än sverige per inevånare stämmer inte. Eller har jag tolkat det fel? -
Sverige är ju ett amfetaminland och är väl det enda landet i EU där tunga missbrukare missbrukar amfetamin mer än droger som heroin och kokain(eller så har jag helt enkelt fel). 🙄