Ett svenskt cannabisforum Forums Universitetet – Samhälle och kultur U| Cannabisaktivisten Befintliga kanaler för Cannabisaktivism idag?

  • Befintliga kanaler för Cannabisaktivism idag?

    Posted by reaper on 2009-08-24 at 12:19

    Hej,

    Har (dessvärre) inte varit aktiv här på ett tag men känner att jag vill “börja göra något”, så jag undrar (efter att inte hittat svar i någon aktuell tråd):

    Vilka organisationer, nätverk, tidningar eller andra “kanaler” finns egentligen att tillgå idag om man vill engagera sig i Cannabis-aktivism?

    Själv känner jag till
    -Cannabis.se
    -Cannabisera
    -Cannabladet
    som exempel

    Det jag skulle vilja ha är dock en seriös organisation som på ett trovärdigt sätt kan driva legaliseringsdebatten i Sverige med lite pondus (nog för att dessa andra små nätverk är ett steg i rätt riktning), lite som NORML i USA. Vad jag förstår kommer Svenska normal eventuellt inte återuppstå, dessutom är en annan faktor att huruvida man kan vara offentlig med sin åsikt utan att riskera karriär etc.

    Så vad jag eftertraktar är kanske någon seriös organisation där man kan få utlopp för sitt rättvisepatos och engagemang kring CB och kanske kunna jobba under pseudonym till tiderna blir mindre förtryckta här i landet.

    Är redan med i Greenpeace, MJV mfl, men tror inte mitt engagemang kan få utlopp där, vore dock riktigt bra att kunna koppla ihop miljöargument och mer “hippiefilosofi” med Cannabis-aktivism :)

    replied 12 years, 9 months ago 2 Members · 3 Replies
  • 3 Replies
  • cthullu

    Member
    2009-08-24 at 17:58

    Det största problemet är nog att vi aldrig blir tagna seriöst och på allvar så länge vi är anonyma.

    Det alla som svalt propagandan om dödsknarket behöver se är att vi är samma helt vanliga “svenssons” och “blattsons” i alla åldrar ung till gammal, med ring i näsan eller med kostym och slips osv osv som de har runt omkring sig på stan, på jobbet, grannen osv.

    Först då kan de släppa bilden av den nedgångne haschpundaren och börja titta med nya öpnna EGNA ögon på hur det egentligen ligger till.

    Men inte många av oss som har möjlighet att vara sådana frontfigurer :(

    I alla fall så tror jag att det är så. Och så var det för mig, jag var helt rabiat-anti och viste minsann hur farligt det var en gång i tiden…..

  • cthullu

    Member
    2009-08-24 at 18:13

    Tror mycket på gräsrotsaktivism också föresten, och det är något de flesta kanske kan göra.

    T.ex. vet jag att många ser upp till mig på min arbetsplats, de där som fått höra att jag förritiden (

  • reaper

    Member
    2010-01-12 at 00:58

    Jag håller helt med, krävs att vi motbevisar deras fördomar med öppenhet och starka argument.
    Tror dessutom att denna gräsrotsaktivism du beskriver kommit rellativt långt inom vissa sociala grupper, det blir mer och mer accepterat i stora delar av samhället och det är okej att vara för legalisering så länge man är något hemlig om det. Däremot blir det problem så fort frågan kommer ut i det offentliga, i medier, politik och debatt, detta tror jag bör motarbetas genom ytterligare organisation och än mer öppenhet.
    Vi behöver ta steget in i politiken och driva frågan Helt öppet nu.
    Själv har jag sedan något år tillbaks vart helt öppen med min ståndpunkt i frågan men har dock aldrig varit särskilt aktiv (vilket gjort att öppenheten inte vart så uppenbar), men det ska det snart bli ändring på!