Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Cannabisodling › U| Inomhusodling Hydro › Återanvändbara kafféfilter som rot behållare (bytte ämne)
-
Återanvändbara kafféfilter som rot behållare (bytte ämne)
Posted by reaper on 2002-11-28 at 20:49EDIT: Jag bytte ämnestitel så det skulle passa tråden bättre.
Jag har ingen erfarenhet alls av hydro så jag skulle behöva lite hjälp.
Trasslar rötterna i varandra mycket, eller är det liksom jätte klurigt att flytta plantor ifrån sina hål. Det skulle jag behöva göra för att få dom närmre HPS:en (som sitter inte i taket utan på väggen)?
Skulle man kanske kunna ha en kruka där inte rötterna kan växa ut igenom, men där vatten kan komma in?
replied 20 years, 10 months ago 3 Members · 6 Replies -
6 Replies
-
@orangery wrote:
Jag har ingen erfarenhet alls av hydro så jag skulle behöva lite hjälp.
Trasslar rötterna i varandra mycket, eller är det liksom jätte klurigt att flytta plantor ifrån sina hål. Det skulle jag behöva göra för att få dom närmre HPS:en (som sitter inte i taket utan på väggen)?
Skulle man kanske kunna ha en kruka där inte rötterna kan växa ut igenom, men där vatten kan komma in?
Jag såg för någon dag sedan sådana där vita tygpåsar som man
använder som kaffe-och/eller tefilter (beroende på storlek), dvs
sådana som inte är engångs utan som man kan skölja ur och
använda om och om igen. De ser perfekta ut att använda för
hydro, särskilt de större påsarna. På så sätt kommer vatten in
men rötterna inte ut, och de större påsarna är så pass rymliga
att de borde räcka som utrymme för rötterna. Om man vill ha än s
större utrymme så finns det säkert motsvarande material att
köpa så att man kan sy ihop i egna storlekar.Jag håller själv på och experimenterar med att ta fram en bra
hydroutrustning. På “Clark Olofssons” http://www.clasohlson.se
så finns perfekta 31 liters plastlådor med tillhörande lock i mörkblå
färg. Det är en ny typ av plastlådor som dom inte haft tidigare
(somras var senast jag besökte butiken). Locket låses fast på ett
snillrikt sätt.Min egen hydro kommer att bestå av sådana kärl, en kombinerad
vatten- och luftpump som dels syresätter vattnet och dels sprayar
vattendimma på rötterna. Dvs ett slags kombinerat hydro- och aero-
ponicssystem. Håller som bäst på med att utbärdera olika spray-
munstycken. -
Tack så mycket för den värdefulla informationen Carlse! Tack vare dig kanske jag går bubbelhydro nästa odling
.
Jag ser fram emot attt höra om resultaten ifrån din utvärdering av olika spraymunnstycken.
-
Jag hittade sådana dära kafféfilter på CO som du pratade om Carlse. Det stog 1×4 på dom… tror du det räcker får små plantor?
-
Hej orangery och carlsle
Jag vill inte vara en negativ person och klanka ner på andras idéer. det går emot min egen princip och jag tycker själv det är störande om nån klankar ner på något som inte är testat.
Men jag vill ändå påpeka det som jag tror kan bli problem med kaffefiltren… men jag kan mycket väl ha helt fel.
1×4 filtren tror jag är på tok för små till att börja med…
iden med det hela är vad jag har förstått att lätt kunna ta ur plantan ur byttan? Rätta mig om jag har fel.
Det innebär att hålet i locket måste vara så stort som kaffe filtret är brett.
det blir en stor yta att skärma bort ljus som kan skada rötterna. alltså = mer jobb.
Själv har jag inte haft några problem att ta ur växterna ur byttan när rötterna hänger fritt.
En annan sak är att man med kaffefilterna begränsar rötternas volym till en gräns när dom inte kan växa längre utan att börja kväva sig själva.
Precis som i en kruka när växten blir rotbunden och börjar växa i en cirkel och in i sig själva till en hård klump. Det tror jag är ett misstag.
Så vad jag tror är att man kan få problem med syresättningen av rötterna helt enkelt.Angående orangery som skrev att han/hon behövde lyfta upp växterna för att komma närmare lampan. så förstår jag inte riktigt…
Du måste ju i sånt fall lyfta baljan också…. eller?
Orangery skriver också att du bara får in en bytta med volymen 8 liter.
Då undrar jag om dom måtten syftar på bredd och djup, annars kunde du ju försöka hitta en bytta med dom rätta bredd och djup måtten men som är högre och kan ta en större volym.Sist angående värmeutveckling som du skrev om i förra tråden.
Den pump du har verkar vara i samma storlek som min RP300. med den har det inte varit några som helst problem i allafall.OK lycka till och se till att bevisa att jag har fel 😉
-
Hej jag glömde att tillägga att jag använder 3″ nätkrukor i mina system.
Det gör att det blir mycket lättare att ta ur växterna ur byttan om man jämför med 2″ -
Anledningen till att jag vill kunna flytta krukorna är för att dom skall komma närmre ljuset. Jag kommer att flytta krukorna horistontellt eftersom mitt utrymme är avlångt och eftersom HPSen sitter en ena hörnet och inte mitt på (och det går inte att flytta den). Sedan kommer jag att ha en rullande SOG; där den ena blommar 30 dagar när den andra blommat 60 (perpetual harvest tror jag det kallas). Därför skulle jag behöva lyfta krukorna, och då tänkte jag att det var jobbigt ifall rötterna trasslat in sig i varandra.
Det verkar alltså inte vara någon poäng med kafféfilter. Dels för att biltema säger att rötterna inte är så värst trassliga, dels för att man tydligen kan klippa av lite rötter lite då och då om det skulle bli ett problem (http://www.overgrow.com/edge/showthread.php?s=&postid=1774060#post1774060).
Jag letar efter en behållare med högre kanter men som har rätt x,z dimmensioner, tyvär ingen framgång än så länge. Hittar jag ingen bättr behållare får jag helt enkelt koppla till en reservoar med vatten som tappar ut nytt vatten när det behövs. Det är enda lösningen som jag kan komma på (jag har inte sätt någon göra de så kanske bryts det ny mark? bevisa gärna att jag har fel med det påståendet!!!!!)