Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Återanvända jord?

  • Återanvända jord?

    Posted by Webbs on 2011-10-28 at 07:18

    Hej!

    Jag ska snart dra igång en odling som kommer kräva ca 450L jord och jag har duktigt med med trappor upp till min lägenhet. Då jag tänkte att jag skulle skörda och plantera tidigare tagna sticklingar var annan/var tredje månad så skulle jag önska att jag kunde återanvända min jord.

    Nu vet jag att det inte är vidare bra jord som är kvar efter en skörd, men kan jag göra något för att pigga upp den?

    Har funderat på att köpa lite mask och i måttliga mängder gräva ner lite matrester för att skapa som en kompost effekt som håller jorden näringsrik och frisk, eller skulle det det fungerar att blanda i kompostjord mellan varje skörd??

    Jag är mycket tacksam för tips så jag slipper frakta 450l jord upp och ner!

    P.S
    Tips om att jag kan jag kan använda hydroponics/aeroponics klarar jag mig utan, jag ska odla för bästa smak och då måste det vara jord enl min mening.

    replied 10 years, 12 months ago 1 Member · 1 Reply
  • 1 Reply