• Atami VS Canna

    Posted by Project_Mayhem on 2005-10-16 at 17:05

    Jag använder för närvarande två canna-produkter i min odling. Rhizotonic och Terra Vega. Jag skulle vilja skaffa mig ett enzymtillskott, och jag märkte att swegrows Atazyme är hälften så billig som hydrogardens Cannazym, samma gäller för blomnäring och PK 13-14.
    Frågan är då vad är bättre? Och är det kompatibelt, dvs, är det klokt att använda Cannas näring och Atamis enzym samtidigt?
    Det känns onödigt att slänga bort hundralappar på en metaprodukt om slutresultatet blir detsamma.
    Tacksam för alla svar och diskussion.

    replied 17 years ago 2 Members · 2 Replies
  • 2 Replies
  • reaper

    Member
    2005-10-16 at 19:26

    Enligt egen erfarenhet har jag funnit Atami mycket stabilare och lättare att hålla på med än Canna. PH-stabiliteten tyckte jag var Cannas största nackdel om man måste jämföra. Allt beror ju på hur mycket man tar hand om sina växter och hur mycket man orkar hålla på. .

    Näring är näring, inget är bättre än än det andra. Det som skiljer dom åt är hur dom är blandade. Alla PK 13/14 av olika fabrikat är likadana. Det skiljer dom inget åt. Om något skiljer så heter dom något annat (iallafall alla märken jag provat). Däremot skiljer A+B näringar en del mellan fabrikaten. Man ser på färgerna att dom är olika blandade och samma gäller rotstimulatorer, blomstimulatorer, boosters.. Enzymer däremot tycker jag alltid har samma färg och lukt. Jag har blandat olika fabrikat kors och tvärs och har aldrig funnit det skadligt eller ens märkt några negativa effekter. Skit i Cannanäringen om den är dubbelt så dyr. Den ger ju inte en krona mer i skörd. Dessutom håller Atami näringarna längre då dom levereras i svarta(ljustäta) flaskor medan Cannas är genomskinliga(Inte bra). Nu var det ett tag sen jag använde Canna senast så det kan ju vara att dom nuförtiden inte har genomskinliga flaskor längre. ??

    Iallafall, kör hårt.. Blanda så som du tror skulle vara bäst mellan märkena och se om det blir bra.

    //Peace

  • Project_Mayhem

    Member
    2005-10-17 at 11:13

    Tack, MotherTrucker.
    Jag har iallafall bestämt mig, fuck Canna, visst, de har en snyggare hemsida och de sponsrar K1 i Holland, men att de tar ut dubbla priser för sina produkter bara för att de heter “Canna” är helt absurt.
    Någon som har något annat att säga?