Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Cannabisodling › angående Ec mätare
-
angående Ec mätare
Posted by spoony82 on 2006-10-31 at 11:18har sökt o sökt men inte riktig fått svar på min fråga,,
vad står EC för och vad använder man Ec mätare till??
beställde en ph-mätare men fick en Ec mätare av ebb o flod, frågade han men han verka så upptagen så han hade inte tid..
väldigt tacksam på förhandreplied 15 years, 11 months ago 3 Members · 5 Replies -
5 Replies
-
EC = electric conductivity = ämnets förmåga att leda elektrisk ström.
Används inom odling för att visa styrkan på näringslösningen.
-
okie tack för svaret,,
så me andra ord, så om man håller på hydro så e de en nice mätare o ha, men när man odlar me jord så klarar man sig bra me en ph-mätare o utan ec-mätare?
visst de e alltid bra o ha både men om man bara funderar på frågan??
-
@spoony82 wrote:
okie tack för svaret,,
så me andra ord, så om man håller på hydro så e de en nice mätare o ha, men när man odlar me jord så klarar man sig bra me en ph-mätare o utan ec-mätare?
visst de e alltid bra o ha både men om man bara funderar på frågan??
Håller med dig helt och hållet.
-
Följer man tillverkarens rekomendation om tex. 5ml per Liter vid varje vattning så behöver man absolut inte EC mätare till jord , men det kan endå vara bra att ha om du tex. kommer ta sticklingar i rockwool och vill mata dem med tex. ett EC på 0.8 tills rötterna börjar växa ordentligt.
Du kan ochså mäta avrinningsvattnet från dina jordplantor , får man ett väldigt högt EC ut ur krukorna kan det tyda på att man har väldigt mycket överskottsnäring i jorden (salter) , men det kan ochså vara lite missvisande då inlagrade näringsämnen inte så lätt löser sig och följer med ut vid en vattning.