Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling angående Ec mätare

  • angående Ec mätare

    Posted by spoony82 on 2006-10-31 at 11:18

    har sökt o sökt men inte riktig fått svar på min fråga,,

    vad står EC för och vad använder man Ec mätare till??
    beställde en ph-mätare men fick en Ec mätare av ebb o flod, frågade han men han verka så upptagen så han hade inte tid..
    väldigt tacksam på förhand

    replied 15 years, 11 months ago 3 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • sinsemillan

    Member
    2006-10-31 at 11:25

    EC = electric conductivity = ämnets förmåga att leda elektrisk ström.

    Används inom odling för att visa styrkan på näringslösningen.

  • spoony82

    Member
    2006-10-31 at 17:42

    okie tack för svaret,,

    så me andra ord, så om man håller på hydro så e de en nice mätare o ha, men när man odlar me jord så klarar man sig bra me en ph-mätare o utan ec-mätare?

    visst de e alltid bra o ha både men om man bara funderar på frågan??

  • sinsemillan

    Member
    2006-10-31 at 17:50

    @spoony82 wrote:

    okie tack för svaret,,

    så me andra ord, så om man håller på hydro så e de en nice mätare o ha, men när man odlar me jord så klarar man sig bra me en ph-mätare o utan ec-mätare?

    visst de e alltid bra o ha både men om man bara funderar på frågan??

    Håller med dig helt och hållet.

  • reaper

    Member
    2006-11-01 at 01:24

    Följer man tillverkarens rekomendation om tex. 5ml per Liter vid varje vattning så behöver man absolut inte EC mätare till jord , men det kan endå vara bra att ha om du tex. kommer ta sticklingar i rockwool och vill mata dem med tex. ett EC på 0.8 tills rötterna börjar växa ordentligt.

    Du kan ochså mäta avrinningsvattnet från dina jordplantor , får man ett väldigt högt EC ut ur krukorna kan det tyda på att man har väldigt mycket överskottsnäring i jorden (salter) , men det kan ochså vara lite missvisande då inlagrade näringsämnen inte så lätt löser sig och följer med ut vid en vattning.

  • spoony82

    Member
    2006-11-02 at 17:38

    tack för hjälpen,, nu e man me angånde de.. tack än en gång…