• BudWeisser

    Member
    2011-06-20 at 10:14

    Tror inte det, är du osäker så kan du alltid tejpa över

  • Poppen

    Member
    2011-06-20 at 12:34

    Det lär nog inte skada dina plantor nej. Men som Weisser sa så kan du ju ta en liten bit eltape eller något, den är ju mörk med =)

  • Mxzy

    Member
    2011-06-20 at 12:35

    Allt onödigt ljus ska hållas borta. Även läckage i tält kan ge skada. Vet dock inte hur mycket.

    Min fråga, varför ska folk envisas om att ha el i fuktiga miljöer? :) Sätt den utanför vettja! :)

    EDIT: Tillägga, om sladdarna dina inte räcker. Beroende på vad för sladdar som är korta. Är det enkelt och billigt att förlänga dem själv. Sockerbit, skruvmejsel, kniv och eltejp!

  • krille

    Member
    2011-06-22 at 15:54

    ja du mxzy, jag ser heldre en jordad grenkontakt upphängd än trådar i sockerbitar+eltejp.. men det är bara jag..

    ontopic.

    jag personligen tror inte det gör något, den är ju på hela tiden = 24/7 = inga hermisar ?

    OM nu ljuset ens når plantorna – har själv en såndär den lyser riktigt svagt

  • Mxzy

    Member
    2011-06-22 at 16:20

    @krille wrote:

    ja du mxzy, jag ser häldre en jordad grenkontakt upphängd än trådar i sockerbitar+eltejp.. men det är bara jag..

    Mjo, så kan man ju också se det. Personligen vill jag inte ha öppna kontakter inne, ifall man råkar spraya vatten eller något annat dumt. ;) Men kan ändå hålla med dig!

    @krille wrote:

    jag personligen tror inte det gör något, den är ju på hela tiden = 24/7 = inga hermisar ?

    Hm, intressant… Men hur blir det då under, blomperioden? Som du säger borde ju iofs inte störas av det lilla ljuset, då te.x. växterna ute får starkare ljus via månen.

    Jag hade dock tejpat över lampan, eller målat, eller haft den utanför. Bara för att vara på säkra sidan! :)

  • Sniperace

    Member
    2011-06-22 at 16:46

    Mjo, så kan man ju också se det. Personligen vill jag inte ha öppna kontakter inne, ifall man råkar spraya vatten eller något annat dumt. Blinka Men kan ändå hålla med dig!

    det händer i stort sett aldrig något om man häller vanligt vatten i en sådan, för att få detta att leda riktigt får du tillsätta salter i vattnet, eller pissar i den på morgonen med riktigt gult sådant…. då fräser det :)

    Jag har sett sällen där byggjobbare tappat grendosa eller slutänden på förlängninssladd i en hink eller rejäl vattenpöl utan att något hänt, sådana som legat i vatenpölar och byggaren arbetandes med borrmaskinen utan nbågra som helst problem, det är liiite överdrivet enbligt min uppfattning, och jag har ändå arbetat som elmaskinist till sjöss.

  • cthullu

    Member
    2011-06-22 at 17:08

    det är ganska stor skillnad på förlängningssladdar och grendosor avsedda för utomhusbruk, fuktiga miljöer, industrimiljöer osv jmf med vanliga. Det är därför elprylar kommer i olika IP klasser.

    finns massa sätt att säkra (krympslang t.ex) alla sätt är bra utom de dåliga.

    Vet man med sig att man har lite rackig installation kan man ta det säkra före det osäkra och bryta stömmen till hela tältet när man ska dit och pilla/vattna.

  • Sniperace

    Member
    2011-06-22 at 17:13

    självfallet, men som jag skrev, det är en bit överdrivet med farorna vatten/el, men så snartt det är salter i vattnet blir det värre.

    som jag sa en helt öppen grendosa i en spann med RENT vatten ger ingen reaktion, men häll i lite nitrater så fräser det och bubblar, och det krävs inte så mycket.

  • xylitol74x

    Member
    2011-06-23 at 17:52

    Lusläser manel föreskrifterna när det gäller vatten är ett odlingsutrymme som saknar golvbrunn IP X1. Men det kanske är bra om man kanske satsar på IP X4 typ IP 44

  • HexLax

    Member
    2011-06-23 at 18:53

    @cthullu wrote:

    finns massa sätt att säkra (krympslang t.ex) alla sätt är bra utom de dåliga.

    .

    Kondom/er..ballong/er..bara fantasin som sätter gränser.