Att dina blad ser skumma ut beror nog på att Dutch Passions Blueberry har skumma gener. Det är många som fått skumma blad som krullar sig åt höger och vänster, upp och ner.
Generellt så växer inte blueberry mycket på höjden utan buskar sig en hel del. 4 veckor in i vegg är inte lång tid så ge det lite mer tid.
Cocos har en nackdel som inte talas om så ofta, och det är att det går trögt fram till att rotsystemet kommit ner mot botten av krukan. Då tar det ordentlig fart. Detta beror på att cocos har svårt o binda näring till skillnad från jord, rockwoll och lecakulor. Underbevattningen bidrar oxå till en segare start då en vanlig vattning skulle låta näringen rinna förbi rötterna. Jag antog nu att du har underbevattnade krukor då man brukar använda det när man odlar cocos.
Det skulle ha gått lite snabbare om du hade planterat dom i små krukor först för att sen omplantera i dina stora.
Vilken cocos har du?? Den ”smuliga” på säck eller den grova ihop-pressade varianten som kommer i block.??